e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 362 návodov zadarmo

Aktuality

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...

Bavlnená vaflovina (21.02.2023)

Bavlnená vaflovina
Bavlnená vaflovina vyniká jednoduchou údržbou a veľkou odolnosťou. Vďaka svojej vaflovej štruktúre má vysokú savosť . Je vhodná na šitie uterákov, osušiek, županov, prehozov, diek, zavinovačiek aj hniezd pre deti a voľnočasových odevov.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Drôtované srdce

Tagy: srdiečko

Drátované srdce

Patríte medzi priaznivcov drôtovania? Iba s ním začínate alebo sa radi necháte inšpirovať pri svojej ďalšej tvorbe? Pokiaľ ste aspoň na jednu otázku odpovedali "áno", potom je nasledujúci návod určený práve vám.

 

Pripravili sme si pre vás návod, ktorý využijete nie len na Valentýna. Srdiečkové motívy sú stále obľúbené, preto veríme, že návod na drôtované srdce sa vám hodí kedykoľvek počas roka. Hotové srdce využijete ako originálny prívesok aj ako dekoráciu. Princíp spracovania srdiečka môžete samozrejme uplatniť tiež pri výrobe iných motívov.

 

Prajeme príjemné chvíle strávené s drôtikmi a drôtmi. Nech sa dielo podarí!

 

Na drôtované srdiečko budeme potrebovať:

- drôt s hrúbkou minimálne 1 mm, dlhý asi 45 cm
- opletací drôtik s hrúbkou 0,2 - 0,5 mm dlhý asi 3,3 m
- rokajl s priemerom 2 mm
- korálky s priemerom 4-6 mm
- náradie - ketlovacie guľaté kliešte a ploché alebo štipacie kliešte
- na zavesenie srdiečka môžeme použiť voskovanú šnóru

Drátované srdce - pomůcky

 

Postup

1. Nakreslíme si návrh v skutočnej veľkosti fixou, ktorej hrúbka zhruba zodpovedá hrúbke drôtu. Kreslíme ho jedným ťahom, aby sme ho mohli vytvarovať z jedného kusu drôtu. Začneme ohýbať hrubý drôt ketlovacími kliešťami, od najzamotanejšieho konca. Veľké oblúčiky sa tvarujú lepšie prstami.
Drátované srdce 1
2. Na fotografii je vidieť, ako je vedený drôt v mieste slučiek.
Drátované srdce 2
3. Na konci musíme odhadnúť, koľko je treba drôtu na posledné zatočenie a v tomto mieste drôt ucvakneme kliešťami. Potom dotočíme koniec ketlovacími kliešťami. A máme hotové vytvarované srdiečko. Nevadí, keď sa srdiečko otvára a konce nedržia pri sebe, tie sa potom spoja opletacím drôtikom.
Drátované srdce 3
4. Začíname opletať tenkým drôtikom pravú stranu srdiečka. Odmotáme si drôtik dlhý asi 1,6 m a narovnáme ho. V mieste, kde sa bude dotýkať druhý koniec srdiečka, prichytíme drôtik. Jeho koniec zatiaľ necháme voľne, len ho držíme, aby sa drôtik nepretáčal, a začneme omotávat.
Drátované srdce 4
5. Aby sme nemuseli dôkladne ukladať drôtik a dbať na pravidelnosť medzier, ktorými presvitá hrubý drôt, môžeme kúsok opletacieho drôtu stlačiť ako strunu a pustiť, vytvoria sa krásne pravidelné medzery. Na fotografii je vidieť, ako je zo začiatku opletanie pravidelné - to už sa stlačením upravilo. Ku koncu sú medzery väčšie - ešte pred stlačením. Pri opletaní musíme dávať pozor na to, aby bol drôtik stále rovný, nezamotával sa, netvorili sa na ňom slučky a keď sa stane, že sa slučka vytvorí, tak ho hneď zase opatrne narovnať, pretože by sa po niekoľkých otočkách ukrútil. Takto opletieme pravú stranu srdiečka až do miesta, kde majú byť korálky. Domotáme aj kúsok drôtika, ktorý sme na začiatku nechali voľný.
Drátované srdce 5
6. Na opletací drôtik navlečieme malú korálku. Pridržíme si ju v mieste, kde má zostať a drôtik obtočíme pevne ešte dvakrát. Navlečieme ďalšiu korálku a postupujeme rovnako až k hornému oblúčiku srdiečka. Môžeme si korálky navliecť aj všetky na začiatku, opletať s nimi navlečenými na drôtiku a postupne vždy jednu korálku posunúť k srdiečku a ďalej opletať. Je však potrebné ich pridržiavať na drôtiku, aby nespadli pri prevliekaní srdiečkom.
Drátované srdce 6
7. Oplietli sme stranu srdiečka a teraz spojíme drôtikom s korálkami medzeru v oblúčiku. Navlečieme toľko koráliek, koľko sa ich vôjde do medzery. Teraz môžeme striedať korálky menšie a väčšie. Srdiečko uchopíme tak, aby vyzeralo ako na návrhu, teda neroztvorené. Medzera sa tým možno máličko zmenší, tak nech tam nie sú žiadne korálky naviac. Drôtik s korálkami natiahneme k slučke srdiečka a 4x drôt obtočíme.
Drátované srdce 7
8. Opäť navlečieme toľko koráliek, koľko sa vôjde do medzery. Pozor, medzera sa smerom ku stredu srdiečka zväčšuje, teda je treba koráliek viac, a potom sa zase zmenšuje, tam dáme koráliek menej. Drôtik s navlečenými korálkami na pravej strane srdiečka obtočíme, otočiek ale urobíme viac, tak, aby sme mohli zase prejsť doprostred srdiečka na slučku. Takto opletáme, až dôjdeme na miesto prekríženia dvoch drôtov. Opletací drôtik by nám mal ideálne vystačiť až sem, aby sme mohli nenápadne naviazať nový. Pokiaľ ešte kus zostáva, budeme naväzovať až na ďalšom prekrížení slučiek.
Drátované srdce 8
9. Novým drôtikom opletieme hrubé drôty v mieste prekríženia, urobíme asi 4 otočky. Tak ich spojíme a spevníme srdiečko. Začiatok nového drôtika dotočíme.
Drátované srdce 9
10. Pokračujeme na prostrednú slučku. Tu opletáme rovnako, ako keď sme prirábali korálky na pravej strane srdiečka, len uprostred urobíme viac otočiek samotným drôtikom medzi korálkami, aby sa tam vošli do oblúčika. Opletieme tiež miesto, kde sa prekrižujú dva drôty.
Drátované srdce 10
11. Prejdeme na oblúčik na ľavej strane srdiečka, opletieme kúsok samotným drôtikom a potom opäť spájame drôtikom s navlečenými korálkami ľavú stranu srdiečka a slučku, ako sme to robili na protiľahlej strane srdiečka. Skončíme na ľavej strane a pokračujeme v opletaní samotným drôtikom až k miestu, kde sa spájajú konce srdiečka. Tu opletieme obidva drôty dohromady a asi 7x obtočíme.
Drátované srdce 11
12. Pokračujeme v opletaní až do vnútra špirály, kde ešte navlečieme na drôtik väčšiu korálku a dopletieme do úplného konca. Na srdiečko už stačí len prirobiť krúžok, ktorý si buď kúpime hotový, ako bižutérny komponent, alebo vyrobíme z kúska toho istého drôtu, z ktorého je srdiečko. Keď je drôtované srdiečko hotové, krúžkom prevlečieme retiazku alebo šnóru. Na fotografii je voskovaná šnóra v rovnakom odtieni ako väčšie korálky na srdiečku.
Drátované srdce 12
13. Ďalšie srdiečka vyrobené rovnakou technikou. Srdiečko môže byť vyrobené aj z viac kusov drôtu, ktoré sa potom plynule spojujú pri opletaní drôtikom.

Drátované srdce 13

 

Návod pre vás pripravila: Anna Nesvadbová

Vložiť príspevok

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené