e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 290 návodov zadarmo

Aktuality

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná (29.03.2023)

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná
Nepočesaná teplákovina pruží do šírky aj do dĺžky. Je vhodná na šitie pohodlných teplákov, mikín, viest alebo šiat. Hodí sa aj na čiapky, nákrčníky, kardigany a pod.
Viac...

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Náramky priateľstva z bavlniek

Drhané náramky priateľstva

Jeden z najväčších hitov na každom tábore, kde sa s nimi začalo. Do piatich dní uzlíkovali náramky vždy najmenej dve tretiny detí. Tento návod vám ukáže základný postup pre úplných začiatočníkov a má aj malé vylepšenia. Vyskúšajte návod na náramok priateľstva s nami a máte vymyslenú zábavnú aktivitu pre deti aj darček pre kamarátov:).

 

30n1-potreby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrebný materiál

bavlnky - vyšívacie priadze, nejlepšie rôznych farieb

- nožnice

- spínací špendlík/zicherka/

 

Technika

Existujú štyri základné druhy uzlíkov:

☺ Uzol viazaný vpravo

☺ Uzol viazaný vľavo

☺ Spätný uzol viazaný vpravo

☺ Spätný uzol viazaný vľavo

Každý uzlík sa skladá z dvoch uzlíkov, môžeme povedať „dvojuzlík". Je veľmi dôležité, aby sa uzlíky dobre a dostatočne uťahovali. Pokiaľ ste úplný začiatočník, je nutné najskôr umotať niekoľko  náramkov základneho vzoru, ktorým sú prúžky. Najtenší náramok sa dá umotať z dvoch bavlniek - vyšívacej priadze alebo tiež mouline. Lepšie je však použiť bavlniek viac (párny aj nepárny počet). Čím viac použijete bavlniek a farieb, tým bude náramok pestrejší a obdivuhodnejší.

Na našom eshope Stoklasa.cz nájdete všetko potrebné pre túto techniku. Práve sme naskladnili tie najkrajšie farby vyšívacích priadzí. Pozrite sa na našu ponuku. Pokiaľ ste začiatočník, odporúčame praktickú sadu po 24 farbách, môžete si však zakúpiť aj variantu jednofarebnej priadze, taktiež po 24 kusoch. Pre náročnejších viazačov máme potom  v ponuke výhodnú sadu s farebnou škálou 36 odtieňov. Je teda len na vás, aké farby si vyberiete - hlavne s chuťou do toho, pretože rokmi overená zábava nikdy nezklame!


Postup výroby náramku

Náramok na obrázku je z deviatich bavlniek, každá bavlnka má dĺžku 1 meter. Je to náramok, ktorý sa skladá len zo samých uzlov viazaných vpravo. Tento náramok je pomerne tenký, pri hrubších náramkoch je určite lepšie ustrihnúť radšej bavlnky o niečo dlhšie.

30n1-01

KROK 1: Ustrihneme si teda z každej farby jednu bavlnku a zviažeme ich k sebe. Pozor, musíme nechať za uzlíkom ešte niekoľko cm bavlniek, aby sa dal nakoniec spliesť vrkôčik, kôli upevneniu na ruku. A náramok si pomocou spínacieho špendlíku pripevníme cez uzol k podložke (napríklad vankúš alebo nohavice). Bavlnky rozložíme a môžeme začať motať.

 

30n1-0330n1-04

KROK 2: Prvá niť, ktorou začneme uzlovať, je modrá. To je pre nás v túto chvíľu bavlnka pracovná, ostatné sú bavlnky spodné.Uchopíme teda do ruky modrú (do pravej ruky) a zelenú bavlnku (do ľavej ruky).

KROK 3: POZOR!!! Zelenú bavlnku musíme držať napnutú a modrou bavlnkou okolo nej urobíme uzlík zľava doprava, ako je znázornené na obrázku.

Zatiaľ čo spodnú bavlnku (zelenú) držíme stále napnutú, modrou bavlnkou uťahujeme uzlík až dolu a tento postup ešte raz opakujeme. Až keď utiahneme aj druhý uzlík, až vtedy je hotový celý „dvojuzlík".

KROK 4: Spodnú zelenú bavlnku odložíme a miesto zelenej teraz uchopíme hnedú a zopakujeme s ňou rovnaký postup. Celú dobu je pracovnou bavlnkou modrá.

 

30n1-0530n1-06

Náramky majú vždy sklon smerom dolu. Náramky sa teda viažu smerom šikmo dole - doprava alebo doľava. Tento sklon musíte vytvoriť už prvou radou. Preto je pre začiatočníkov prvná rada najťažšia (nenechajte sa ňou odradiť). Takže pri viazaní uzlíkov vpravo je sklon smerom vpravo. Máme umotanú prvú modrú radu. Teraz sa modrá stává spodnou niťou a pracovnou niťou sa stáva zelená.

 

30n1-0730n1-08

 

 

Na tomto obrázku je možné vidieť povolený „dvojuzlík".

Celý postup opakujeme, až do doby kedy je náramok dostatočne dlhý.

 

30n1-0930n1-10

Na tomto obrázku je možné vidieť upevnenie náramku k podložke.

Inšpiračné fotografie farebných kombinácií a vzorov. Je ich skutočne nekonečne veľa.

30n1-1130n1-12

30n1-1330n1-14

30n1-1530n1-16

 

30n1-uzel-vazany-vlevo30n1-uzel-vazany-vpravo30n1-zpetny-uzel-vazany-vlevo30n1-zpetny-uzel-vazany-vpravo

1. Uzol viazaný vpravo

Najzákladnejší uzol - používá sa napríklad na základné prúžky. Musíme si určiť, ktorá z nití je pracovná a ktorá spodná. V našom prípade je pracovná niť červená (s tou pracujeme) a spodná niť je zelená (tú držíme napnutú). Potom už pracujeme podľa grafického návodu. Uviažeme prvú časť uzlíka, utiahneme a uviažeme druhú časť uzlíka, tiež utiahneme. Ako je vidieť v grafe, červenú hlavnú niť odložíme vpravo.

2. Uzol viazaný vľavo

Pokiaľ zvládnete tento uzol, ste už schopný umotať napr. šípky. Pracovnou niťou je v tomto prípade zase červená niť a zelená je spodná (držíme napnutú). Pracovnou niťou teda uviažeme uzlík doľava okolo zelenej nite, utiahneme, potom túto pracovnú niť odložíme vpravo. Druhú časť uzlíka uviažeme pracovnou niťou taktiež doľava a odložíme vľavo, utiahneme.

3. Spätný uzol viazaný vľavo

Červená je opäť niťou pracovnou a zelená spodnou. Červenou pracovnou niťou uviažeme prvú časť uzlíka doprava okolo zelenej spodnej nite, tú potom utiahneme a odložíme vpravo. Potom umotáme druhú časť uzlíka a to tak že pracovnou niťou umotáme slučku doľava, utiahneme a hotovo.

4. Spätný uzol viazaný vpravo

Stále je pracovnou niťou červená. Tou uviažeme okolo zelenej spodnej nite uzlík doľava, utiahneme, niť odložíme vľavo. Potom pokračujeme a druhú časť uzlíka uviažeme okolo zelenej spodnej nite vpravo, utianeme.

 

 

Grafické znázornenie schém  pre náramky priateľstva

Takéto znázornenie nájdete na väčšine webových stránok o náramkoch, pokiaľ budete pliesť podľa schém.

Autorkou návodu je Barbara Günterová.

Vložiť príspevok

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené