e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 280 návodov zadarmo

Aktuality

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná (29.03.2023)

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná
Nepočesaná teplákovina pruží do šírky aj do dĺžky. Je vhodná na šitie pohodlných teplákov, mikín, viest alebo šiat. Hodí sa aj na čiapky, nákrčníky, kardigany a pod.
Viac...

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Návod na kabelku - lístoček

Ako si vyrobiť kabelku-lístoček - napríklad svadobnú

Tentokrát som pre vás pripravila podrobný fotonávod na malú kabelku - lístoček.Návod na svatební psaníčko

Možno ste si už všimli, že strihy na moje výrobky sú až prekvapivo jednoduché. Je to preto, aby som neodradila od práce napríklad tých, ktorí si menej veria alebo s konštrukciou strihov nemajú ešte žiadne skúsenosti. A tiež preto, aby som vám ukázala, že aj podľa veľmi jednoduchého strihu sa dá ušiť veľa zaujímavého.

A bude tomu aj tentokrát. Na hlavnú časť kabelky nám stačia obdĺžniky, ktoré si v skutočnej veľkosti nameriame priamo na materiál. Len o máličko zložitejšia je pri kabelke klopa, preto si na ňu pripravíme jednoduchý strih. Jeho zhotovenie nám ale zaberie skutočne len pár minút.

 

Materiál

Kabelku som ušila z koženky, ktorá je už z výroby podlepená hrubšou látkou. Tento materiál som zvolila preto, že na ňom krásne držia sklady. Ale určite môžete použiť aj iný hrubší materiál – napríklad flauš, dyftýn, hrubší satén a podobne. Pokiaľ by ste použili bavlnu, musíte počítať s tým, že budú sklady skoro akoby zažehlené, ale myslím, že by to kabelke na kráse nijako neuškodilo.

Pokiaľ budete chcieť kabelku-lístoček svadobnú, môžete zvoliť taký materiál, ktorý bude použitý na šatách – stačí napríkad len malý zvyšok krajky zo šiat na klopu kabelky.

Kabelka nie je veľká, preto aj materiálu bude treba len kúsok. Na vonkajšiu časť asi 20 cm x 100 cm. Na vnútornú časť len o kúsoček, ktorý použijeme na vnútorné vrecko, viac. Na vnútornú časť som použila hrubšiu bavlnu, ale môžete použiť aj iný materiál. Pokiaľ sa vám bude zdať príliš tenký, nevadí, môžete ho podložiť výstužou, ktorá môže aj nemusí byť prižehľovacia. Pokiaľ budete chcieť kabelku s popruhom, počítajte ešte s pruhom vonkajšej látky 7 cm širokým a 140 cm dlhým na popruh. Aby kabelka dobre držala tvar, použijeme na vonkajšiu časť hrubšiu (radšej neprižehlovaciu) výstuž. Ja som použila Ronolin 100 g/m2. Hrúbku výstuže zvolíme podľa hrúbky vonkajšieho materiálu a podľa toho, ako chceme mať kabelku vystuženú. Výstuže budeme potrebovať 96 cm x 24 cm.

Ďalej budeme potrebovať nejakú šnórku, ktorou vystužíme paspulku (káder). Na výrobu paspuliek sa mi veľmi osvedčila bavlnená voskovaná šnóra s priemerom 1,5 – 2 mm. Je krásne pevná a hladká. Môžete ale použiť aj iný materiál, ktorý je hladký, pevný a na reze guľatý. Na túto paspulku bude stačiť 45 cm.

Zapínanie na kabelku použijeme srdiečkové. Na kabelke-lístoček pôsobí veľmi efektne.

A samozrejme potrebujeme nite v zodpovedajúcej farbe, kúsok papiera, tušku alebo fixu, pravítko a bežné pomôcky na šitie (šijací stroj, špendlíky, nožničky).

 

Strih na klopu

Pripravíme ho podľa obrázka behom chvíľky. Je to vlastne šablóna, na ktorej je už počítané s prídavkom na švíky. Neskôr ju položíme na materiál a presne obkreslíme.

Nameriame a vystrihneme obdĺžnik s rozmermi 24 cm (šírka) x 12 cm (výška).

Návod na kabelku - psaníčko 1

Obdĺžnik preložíme na polovicu.
Vezmeme nejakú misku alebo tanierik s priemerom približne 17,5 až 18 cm a položíme tak, aby sa okraj presne dotýkal bočnej a spodnej hrany papiera (prehyb papiera bude skoro zakrytý) a obkreslíme oblúk v rohu.

Návod na kabelku - psaníčko 2

Na bočnej hrane odmeriame 1,5 cm od vrchu a zakreslíme mierne zakrivenie dosahujúce asi do polovice preloženého papiera, ako je viditeľé z obrázka.
Návod na kabelku - psaníčko 3

Podľa nakreslených kriviek papier odstrihneme.
Návod na kabelku - psaníčko 4

 


Postup práce

Pokiaľ nebude uvedené inak, budeme šiť 0,75 cm od kraja.

Nameriame a vystrihneme:
- obdĺžnik 36 cm x 17 cm – 2x z látky na vonkajšiu časť, 2x z látky na vnútornú časť, 2x z výstuže
- obdĺžnik 4 cm x 36 cm – 2x z výstuže (na spevnenie dna)
- obdĺžnik 15 cm x 11 cm – 2x z látky na vnútornú časť na vrecúško (môžeme ušiť vrecúško aj iných rozmerov alebo z jednej časti preložené na polovicu)
- podľa pripravenej šablóny na klopu – 1x z látky na vonkajšiu časť, 1x z látky na vnútornú časť, 2x z výstuže.
Na dva veľké obdĺžniky vystrihnuté z výstuže položíme dva dlhé pruhy výstuže na spevnenie dna (spodné hrany sa budú kryť) a prišijeme – stačí prišiť pruh výstuže pri vrchnej hrane.
Takto pripravenú výstuž položíme na rubovú stranu veľkých vonkajších dielov a po celom obvode v kraji prišijeme kľukatým stehom. Rovnako prišijeme výstuž aj na vonkajší a vnútorný diel klopy.

Návod na kabelku - psaníčko 5

Na rubovej strane obidvoch vonkajších dielov s našitou výstužou si vyznačíme body pre sklady – odmeriame a označíme na vrchnej hrane od boku 9 cm a dvakrát 2,5 cm.
Na prednom dieli si vyznačíme aj stred dielu, na ktorý neskôr pripevníme spodnú časť zámočku.
Rovnako si označíme body pre sklady na obidvoch vnútorných dieloch.

Návod na kabelku - psaníčko 6

Vonkajšie diely položíme na seba lícom na líc a dole pri dne zošijeme.
Rozložíme a z rubovej strany prišijeme rozložené zvyšky látky za švíkom asi 2 mm od kraja. Dno sa nám tým spevní.

Návod na kabelku - psaníčko 7

Na predný diel pripevníme spodnú časť zámočka.
Na pripravenej stredovej linke odmeriame 8,3 cm od práve vzniknutého švíka tvoriaceho budúce dno. Na nameraný bod položíme pripevňovací pliešok tak, ako je viditeľné z obrázka (spodný okraj koliečka sa bude dotýkať označeného bodu).
Obkreslíme najhlbšie miesto zárezu (znázornené šípkami).
Opatrne prerežeme alebo prestrihneme – stačí asi 2 až 3 mm, nie viac.

Návod na kabelku - psaníčko 8

Z lícovej strany nasadíme spodnú časť zámočka (tŕne musíme trochu narovnať, aby boli kolmo), z rubu nasadíme zaisťovací pliešok a ohneme tŕne do vnútra na pliešok.

Návod na kabelku - psaníčko 9Návod na kabelku - psaníčko 10

Poskladáme všetky štyri sklady (dva na prednom a dva na zadnom dieli) – na rubovej strane k sebe priložíme prvý a tretí bod, druhý bod bude vo vnútri skladu, sklad bude smerovať pod látku. Na lícovej strane ohneme sklady von z dielu, na rubovej dovnútra. Sklady nebudeme rovnať s vrchnou hranou, ale na rubovej strane pustíme hranu skladu asi 0,5 cm dole. Na lícovej strane bude hrana skladu zároveň s vrchným okrajom dielu. Tým sa nám stane, že sklady nebudú súbežné, ale budú sa dole rozbiehať smerom von.
Sklady prišijeme k dielu čo najbližšie k okraju – je to len pomocný švík, ktorý nám zaistí presné položenie skladu, čo by nám pravdepodobne nezaistilo čisto našpendlenie.

Návod na kabelku - psaníčko 11

Na zadnom dieli môžeme konce skladov ešte prešiť z líca podľa obrázka (prešitie môže byť aj o trochu hlbšie), aby sa nám zadné sklady po naplnení kabelky zbytočne moc neroztvárali.

Návod na kabelku - psaníčko 12

Ušijeme si paspulku na klopu. Na zvyšku látky si na rovnej strane (radšej cez šírku – pokiaľ nám to výjde – je pružnejšia) odmeriame 40 cm. Látku nemusíme zbytočne odstrihávať celú, ale prevedieme len malý zástrih, aby sme vedeli, pokiaľ budeme šiť paspulku.
Nasadíme patku na prišívanie zipsov. Na rubový okraj látky položíme šnórku tak, aby ju okraj látky presahoval približne o 0,75 cm.
Prešijeme tesne vedľa šnórky, ako je viditeľné z obrázka.

Návod na kabelku - psaníčko 13

Spodný zvyšok látky odstrihneme tak, aby bol zároveň s vrchným.
Návod na kabelku - psaníčko 14

Ešte s nasadenou zipsovou patkou našijeme paspulku na vonkajší diel klopy. Šijeme radšej drobnejším stehom a dôkladne tak, aby sa zostatky za švíkom pri paspulke a pri dieli klopy presne kryli.
Prebytočný kúsok paspulky odstrihneme a skúsime na obidvoch koncoch povytiahnúť a odstrihnúť asi 1,5 cm všitej šnórky. Uľahčíme si tým neskoršie prešitie, pretože šnórka v mieste, kde sa stretá viac vrstiev látky, by nám mohla prešitie sťažovať.

Návod na kabelku - psaníčko 15

Na lícovú stranu vonkajšej časti klopy priložíme lícovú stranu vnútornej časti klopy. Prácu obrátime, aby sme videli predchádzajúci švík, ktorým sme prišívali paspulku a už bežnou patkou zošijeme. Švík vedieme presne tam, kde sme viedli predchádzajúci švík.
V oblúkoch vystrihujeme malé klinky, dávame pozor, aby sme neprestrihli švík.
Návod na kabelku - psaníčko 16

Klopu obrátime na líc, dôkladne vytlačíme švíky a opatrne, aby sme si nepoškodili koženku, švík zožehlíme z vnútornej strany, kde koženku nemáme.
Zarovnáme vrchné nezošité hrany a pre istotu si ich čo najviac pri kraji z líca zošijeme, môžeme šiť kľukatým stehom.

Návod na kabelku - psaníčko 17

Na vnútornej strane nájdeme stred klopy, nasadíme vrchnú časť zámočka a dôkladne stlačíme. Pred nasadením budeme možno musieť zaisťovaciu časť s tŕňmi opatrne trochu ohnút, aby nám išiel zámoček lepšie nasadiť.

Návod na kabelku - psaníčko 18

Klopu priložíme na zadný diel lícom na líc, zarovnáme hrany, skontrolujeme, aby sa stred dielu a stred klopy kryli. Asi pol cm od okraja prišijeme.

Návod na kabelku - psaníčko 19

Zošijeme bočné strany vonkajšej časti.
Návod na kabelku - psaníčko 20

Vytvarujeme spodné rohy. Roh rozložíme, švík dna a bočný švík musia ležať presne na sebe.
Nájdeme si miesto, v ktorom je vzdialenosť bočných strán rohu 7 cm, označíme a zošijeme.
Prebytočnú látku v rohoch odstrihneme.

Návod na kabelku - psaníčko 21

Obrátime na líc a skontrolujeme, či máme na vonkajšej časti všetko tak, ako má byť.
Návod na kabelku - psaníčko 22

Ušijeme vnútornú časť kabelky.
Namiesto skladov ušijeme záševky. Najskôr zložíme sklad, ale obrátene, než na vonkajšej časti  - látku položíme rubom pred seba, sklad bude ale smerom k nám. Zošikmenie urobíme rovnaké, záševky nebudú rovnobežné, ale budú sa rozbiehať ako sklady pri vonkajšej časti. Zošijeme do stratena, koniec záševku bude asi 5 cm od dolného okraja.

Návod na kabelku - psaníčko 23

Návod na kabelku - psaníčko 24

Ušijeme si vrecko. Dieliky položíme lícom na líc, zošijeme kolom dookola, len na jednej kratšej strane necháme niekoľko centimetrov nezošitých na obrátenie.
Obrátime na líc, vytlačíme švíky, zožehlíme a dvakrát prešijeme vrchný okraj.
Vrecúško položíme na líc zadného dielu a prišijeme dvomi radami stehov.
Zošijeme diely pri dne, uprostred necháme dostatočne veľký nezošitý otvor na obrátenie. Zošijeme bočné strany a vytvarujeme rohy rovnako, ako pri vonkajšej časti.

Návod na kabelku - psaníčko 25

Do vnútornej časti obrátenej naruby vsunieme vonkajšiu časť obrátenú na líc, dovnútra zasunieme aj klopu.
Návod na kabelku - psaníčko 26

Dôkladne zarovnáme okraje a zošijeme kolom dookola 1 cm od kraja. Je lepšie šiť po rubovej strane vonkajšej časti – lepšie sa nám tak kontroluje, či máme všetky pomocné švíky na zostatku za švom. Pokiaľ máme šijací stroj bez voľného ramena, necháme prácu obrátenú takto a šijeme akoby zvnútra. Pokiaľ máme stroj s voľným ramenom, prácu obrátime a môžeme šiť z vrchu.

Návod na kabelku - psaníčko 27

Obrátime na líc a dôkladne všetko zarovnáme a skontrolujeme.
Z líca zašijeme otvor na obrátenie na vnútornej časti a zasunieme vnútornú časť dovnútra.
Z líca ešte prešijeme vrchnú hranu kabelky kúsok od okraja.
Návod na kabelku - psaníčko 28

Návod na kabelku - psaníčko

Návod na kabelku - psaníčko

 

Kabelka s popruhom

Návod na kabelku - psaníčko 29

Postup šitia je rovnaký, len s niekoľkými zmenami.
Z látky na vonkajšiu časť si naviac odstrihneme pruh 7 cm x 140 cm na popruh a dva kúsky 7 cm x 5 cm na pútka.

Pretože koženku nemôžeme zažehliť ako bežnú látku, rozmeriame a naznačíme si stred dlhého pruhu, ku ktorému budeme počas šitia skladať okraje látky.
Návod na kabelku - psaníčko 29

Pri šití skladáme popruh priebežne – okraje ku stredu a ešte popruh na polovicu. Zložíme si vždy asi 10 až 15 cm, kúsok ušijeme a znova zložíme ďalší kúsok. Ušijeme len dlhý švík, konce nebudeme nijako začisťovať.
Návod na kabelku - psaníčko 30

Pútka ušijeme tak, že okraje zložíme ku stredu rubom dovnútra a prišijeme.
Návod na kabelku - psaníčko 31

Pútka preložíme a našijeme na líc jedného vonkajšieho dielu na bočné okraje asi 3,5 cm od horného okraja. Pred prišitím ich zarovnáme tak, aby boli dostatočne široké na pretiahnutie popruhu.
Po ušití celej kabelky pretiahneme konce popruhu pútkami, upravíme dĺžku popruhu a zaistíme uviazaním jedného uzla.

 

Návod pre vás pripravila Taťana Žejdlová. Jej výrobky môžete zakúpiť v e-shope Kalajka alebo na Fleru.

Ďalšie návody Taťany:

 

Vložiť príspevok

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené