e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 280 návodov zadarmo

Aktuality

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná (29.03.2023)

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná
Nepočesaná teplákovina pruží do šírky aj do dĺžky. Je vhodná na šitie pohodlných teplákov, mikín, viest alebo šiat. Hodí sa aj na čiapky, nákrčníky, kardigany a pod.
Viac...

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Návod na obojstranný patchworkový vankúšik

Návod na patchwork polštář - oboustranný Pripravila som pre vás návod na obiečku na vankúšik s patchworkovým panelom, ktorý je jednoduchý na ušitie (len musíte pracovať čo najpresnejšie), ale napriek tomu vyzerá zaujímavo a nápadito. A pretože pri tomto spôsobe šitia panelu vzniknú panely dva, môžete mať obliečku obojstrannú alebo si môžete ušiť rovno dva podobné vankúšiky so zadnou stranou z jedného materiálu.

 

Materiál a pomôcky

Ja som si pre svôju obliečku zvolila balíček látok na patchwork v hnedo-bielo-béžovej kombinácii. Samozrejme ale môžete použiť aj zvyšky tenších bavĺn, ktoré máte trebárs doma a čakajú, čo z nich ušijete.
K tomu budete potrebovať už len pár vecí – kúsok neprižehľovacej výstuže s rozmerom 2x 42 cm x 42 cm (môžete použiť aj hrubšiu výstuž, napr. Ronolin), nite v zodpovedajúcej farbe, tenký zips dlhý 45 cm.
A samozrejme šijací stroj, nožničky, pravítko, na kreslenie trebárs len obyčajnú prepisovačku, pár špendlíkov.
Návod na patchwork polštář - materiál

Postup práce

Návod som pripravila na najbežnejšiu veľkosť vankúšika, to je 40 cm x 40 cm. Pokud budete chcieť obliečku na vankúšik väčšiu alebo menšiu, ľahko si veľkosť prispôsobíte. Stačí zmenšiť alebo zväčšiť základné pruhy o 1 cm alebo zmenšiť či zväčšiť pruhy, ktoré sú okolo panelu.
Pokiaľ nebude uvedené inak, budeme šiť tak, že švík povedieme od okraja látky na šírku patky, čo u väčšiny strojov býva 0,75 cm. Pokiaľ máte pri svojom stroji inú šírku, nevadí, šite vždy tak, aby bol okraj látky s okrajom patky. Prípadný rozdiel upravíte neskôr, bude to uvedené v návode.

 

Merať, strihať a šiť budeme postupne.
Najskôr budeme šiť veľkú stredovú časť (1), k nej si spočítame, nameriame a ušijeme doplnenie (2) na šírku obliečky a nakoniec na výšku obliečky (3).
Všetky vybrané látky dôkladne vyžehlíme. Dbáme na to, aby sme ich pri žehlení nevytiahli, aby nám zostali pekne pravouhlé.

Návod na patchwork polštář 1

Z dvoch vybraných látok na časť 1 si odstrihneme pruhy široké 9 cm. Problém je, že pred zošitím týchto pruhov nemôžeme presne spočítať ich celkovú dĺžku, pretože budeme potrebovať osem štvorcov, ktoré budú mať každú stranu tak širokú, aký široký bude pruh zošitý z týchto dvoch odstrihnutých pruhov. Pokiaľ budete šiť z dlhšieho zvyšku látky, odstrihnite dĺžku pruhov 135 cm.

Pri šití z balíčka látok je to ešte o trochu zložitejšie, pretože látky v balíčku majú rozmer 48 cm x 50 cm. Odstrihneme najskôr po jednom pruhu dlhom 50 cm z obidvoch vybraných látok a ďalšie pruhy nameriame a odstrihneme až podľa skutočne nameranej dĺžky, aby sme nemali zbytočne veľké prestrihy. Pozor si dajte tiež pri odstrihávaní zubatého okraja pri látkach z balíčka a odstrihnite naozaj len nevyhnute potrebný kúsoček.

Návod na patchwork polštář 2

Pruhy priložíme lícom na líc a zošijeme. Šijeme tak, aby okraj patky bol zároveň s okrajom látky. Nastavíme steh nie príliš dlhý. Dbáme tiež, aby sme nemali nasadenú príliš hrubú ihlu.

Návod na patchwork polštář - oboustranný - 3

Švík zažehlíme k jednej strane. Aby bol konečný výsledok čo najperfektnejší, budeme si pamätať, že zostatok za švíkom budeme zažehľovať vždy pod tmavšiu stranu, kde nebude taký nápadný. Urobíme to tak, že si pruh položíme tak, aby svetlejšia látka bola dole, tmavšia hore (rubovou stranou). Tmavšiu látku preklopíme - objaví sa nám líc obidvoch látok - a zažehlíme.  Tak nám pod tmavšou látkou zostane zostatok za švíkom.

Teraz si presne zmeriame šírku tohto pruhu zošitého z dvoch látok a práve vzniknutý zošitý pruh rozstriháme na štvorce. Potrebujeme osem štvorcov.

Šírka bude pri každom trochu iná. Záleží na šírke patky aj na tom, ako presne vedieme okraj látky s okrajom patky. Teoreticky spočítaná šírka tohto pruhu a teda aj šírka štvorcov pri okraji 0,75 cm by mala byť 16,5 cm:  18 cm (2x 9 cm = šírka jednotlivých pruhov) - 2x 0,75 cm (1,5 cm) = 16,5 cm. Ale naozaj je nutné, aby si každý zmeral skutočnú šírku svôho pruhu.

Pokiaľ budete šiť z balíčka látok a vaša skutočná šírka pruhu bude do 16,5 cm, vôjdu sa vám na jeden pruh tri štvorce. Pokiaľ ale bude vaša skutočná šírka pruhu väčšia než 16,5 cm, vôjdu sa vám na jeden pruh iba dva štvorce. Budete si preto musieť pripraviť po štyroch pruhoch látky strihaných ale len v potrebnej dĺžke, nie cez celú látku – bolo by to zbytočné.

Návod na patchwork polštář - oboustranný - 4

Vždy dva a dva štvorce položíme na seba lícom na líc tak, aby bola vždy tmavá časť na svetlej.

S pomocou pravítka a prepisovačky si spojíme na všetkých štyroch dvojiciach štvorcov svetlý roh s protiľahlým tmavým rohom. Po dôkladnom zarovnaní štvorcov budeme šiť tak,akoby táto čiara tvorila okraj látky – teda na šírku patky od tejto čiary po obidvoch stranách.Návod na patchwork polštář - oboustranný - 5

Štvorce na seba musíme naozaj dôkladne zarovnať. K tomu nám pomôže predchádzajúce zažehlenie zostatkov za švíkmi na rovnakú stranu pri všetkých štvorcoch, teda pod tmavšiu látku. Švíky nám do seba krásne zapadnú, vytvoria akoby „zámoček“. Skontrolujeme si to nielen pohľadom, ale aj jemným omakom medzi palcom a ukazovákom. Zarovnanie štvorcov zaistíme špendlíkmi.

Návod na patchwork polštář - oboustranný - 6

Až po takomto dôkladnom zarovnaní štvorcov na seba zošijeme štvorce naprieč podľa predkreslenej čiary na obidvoch stranách na šírku patky. Po zošití presne po čiare rozstrihneme.
Návod na patchwork polštář - oboustranný - 7

Štvorce rozžehlíme tak, aby zostatok za švíkom zostal pod tou stranou, ktorá má tmavšiu časť väčšiu – položíme si preto štvorec pred seba stranou s väčšou tmavou časťou hore a túto časť preklopíme a rozžehlíme.

Odstrihneme prečnievajúcu látku v zošitých rohoch.

Štvorce si rozdelíme na štyri a štyri rovnaké – máme dve skupiny štvorcov, ich farby sú protiľahlé. Z každej skupiny vytvoríme jeden vzor – buď na dve strany obojstrannej obliečky,  alebo na dve predné strany dvoch obliečok, pokiaľ ušijeme zadnú stranu z jednej časti (pokiaľ ale šijete z balíčka látok, pravdepodobne vám látky na dva vankúše nebudú stačiť).
Návod na patchwork polštář - oboustranný - 8

Poskladáme si pred seba štvorce do vzoru.

Návod na patchwork polštář - oboustranný - 9

Zošijeme najskôr dva a dva štvorce, ktoré sú nad sebou. Opäť ich dôkladne zarovnáme, pomôžeme si „zámočkom“.

Zostatok za švíkom tentokrát ale rozložíme a rozžehlíme. Najlepšie sa nám to podarí tak, že budeme žehliť najskôr z lícovej strany, prídavky ponecháme nerozložené na jednej strane. Až potom  obrátime na rubovú stranu, rozložíme prídavky na dve strany a zažehlíme.

Návod na patchwork polštář - oboustranný - 10

Nakoniec zošijeme tieto dve časti k sebe. Opäť najskôr skontrolujeme, či nám všetky švíky sedia pekne pri sebe. Zostatky za švíkom rozžehlíme na dve strany.

Máme hotovú prvú, najpracnejšiu, časť. Rovnako si ušijeme aj druhú časť 1.
Návod na patchwork polštář - oboustranný - 11

Ušijeme si časť 2 – doplnenie do šírky.

Pruhy budú dlhé rovnako, ako je šírka časti 1. Šírku pruhov si musíme spočítať. Nebude to ale nijako zložité počítanie.

Na obliečku 40 cm x 40 cm budeme počítať celkovú šírku prednej časti vankúša pred zošitím 42 cm (2x jeden cm na švík). Zmeriame si skutočnú šírku časti 1 a odrátame od 42 cm. K výslednému číslu pripočítame 4 x prídavok na švík 0,75 cm = 3 cm. Toto číslo nakoniec vydelíme dvomi a dostaneme skutočnú šírku postranného pruhu. Nevadí, pokiaľ je váš prídavok za švíkom o máličko iný. Dokonca nevadí, keď si šírku časti 1 zaokrúhlime, aby sme mali počítanie ľahšie.

Príklad výpočtu:

Napríklad pri prídavku na švíky presne 0,75 cm by nám mala časť 1 výsť široká 31,5 cm (2x 16,5 cm – dva prídavky na švíky). Toto číslo zaokrúhlime na 32 cm.

42 cm – 32 cm = 10 cm

10 cm + 3 cm (4x prídavok na švík) = 13 cm

13 cm : 2 (dva pruhy) = 6,5 cm

Šírka pruhu by bola 6,5 cm, dĺžka pruhu 31,5 cm.

Pokiaľ budete chcieť obliečku na inú veľkosť vankúša, stačí 42 cm (40 cm po ušití) zmeniť na veľkosť, ktorú potrebujete.

Podľa prepočítanej veľkosti odstrihneme dva pruhy z ďalšej látky a našijeme na ľavý a pravý okraj časti 1.

Zostatky za švíkom zažehlíme pod práve našité pruhy.

Rovnako si našijeme postranné pruhy aj na druhú časť 1. Pokiaľ šijete z balíčka látok, musíte použiť ďalšiu látku.
Návod na patchwork polštář - oboustranný - 12

Našijeme si časť 3 – vrchný a spodný pruh.

Počítanie bude tentokrát už veľmi ľahké. Šírka pruhu bude rovnaká ako pri časti 2. Dĺžka pruhu bude rovnaká, ako je konečná šírka, teda časť 1 s našitými pruhmi (s časťou 2). Radšej si ale presnú skutočnú dĺžku premerajte, môže sa o nejaký mm líšiť.

Prebytky za švíkom opäť zažehlíme pod práve prišité pruhy.

Rovnako našijeme vrchný a spodný pruh k druhej časti budúcej obliečky.
Návod na patchwork polštář - oboustranný - 13

Podľa hotových dielov si presne vystrihneme výstuž a po obvode ju k dielom prišijeme kľukatým stehom. Ušitá časť sa nám tým zároveň začistí.
Návod na patchwork polštář - oboustranný - 14

Do stroja nasadíme zipsovú patku a na spodné okraje obidvoch častí našijeme zips. Zips máme dlhší preto, aby sme mohli kovové zakončenie neskôr odstrihnúť. Preto zips začneme našívať nie hneď od jeho začiatku, ale s presahom asi 1,5 cm. Tak isto by nám mal zostať presah zipsu asi 1,5 cm aj na konci.
Návod na patchwork polštář - oboustranný - 15

Už nám zostáva len konečné zošitie vankúša.

Vymeníme zispovú patku za normálnu. Obidve časti zarovnáme na seba lícom na líc tak, aby sa zips preložil po dĺžke presne na polovicu. Nezabudneme ho pred šitím dostatočne rozopnúť.

Zošijeme všetky tri strany. Na začiatku a na konci šitia prehneme zostatky za švíky dovnútra, cez látku. Začiatok a koniec dobre zapošijeme – zapošitie nám bude aj ukončovať zips!

Nakoniec zvyšky zipsu za švíkom odstrihneme. Aby sa nám konce nestrapkali, stačí ich zľahka prejsť nad plameňom zapaľovača.

Návod na patchwork polštář - oboustranný - 16

Návod na patchwork polštář - oboustranný

Návod na patchwork polštář - oboustranný

Podľa rovnakého návodu si môžete ušiť vankúš aj len z dvoch látok, vyzerá tiež pekne.
Návod na patchwork polštář - oboustranný - 17

Možno ste si už ušili obal na knihu podľa môjho minulého návodu. Rovnaký patchworkový panel môžete použiť aj na obliečku vankúšika. Bude to časť 1, zvyšok obliečky vypracujete podľa tohto návodu.

Môžete zvoliť stred obdĺžnikový a ušiť tak aj obdĺžnikovú obliečku na vankúšik.

A možno sa vám to skladanie kúskov tak zapáči, že sa časom pustíte nie len do vankúšikov na celú veľkú sedaciu súpravu, ale aj do krásnej veľkej deky alebo prehozu.

Návod na patchwork polštář - oboustranný - 18

Návod na patchwork polštář - oboustranný

Návod pre vás pripravila Taťana Žejdlová. Jej výrobky môžete zakúpiť v e-shope Kalajka alebo na Fleru.

Ďalšie návody Taťany:

 

Vložiť príspevok

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené