e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 280 návodov zadarmo

Aktuality

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná (29.03.2023)

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná
Nepočesaná teplákovina pruží do šírky aj do dĺžky. Je vhodná na šitie pohodlných teplákov, mikín, viest alebo šiat. Hodí sa aj na čiapky, nákrčníky, kardigany a pod.
Viac...

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Obal na knihu technikou patchworku

Ušila som si obal na svoju obľúbenú knihu a s návodom naň sa s vami rada podelím. Návod som pripravila tak, aby ste podľa neho mohli ľahko ušiť obal taký veľký, aký práve pNávod na obal na knihu - patchworkotrebujete.

Možno sa trochu bojíte patchworkovej techniky. Ten strach je ale úplne zbytočný. Pokiaľ viete aspoň trochu šiť, určite to zvládnete. Aj môj obal bol prvý výrobok ušitý touto technikou. Pre začiatok som zvolila zrubový vzor, ktorý sa mi zdá ľahký, je pekný a dá sa aj pri použití jedného panelu prispôsobiť obdĺžnikovému tvaru knihy.

 

Materiál a pomôcky

Na ušitie obalu toho budete potrebovať naozaj málo. Z pomôcok okrem šijacieho stroja to budú nožničky, pravítko (prípadne aj trojuholník pre kontrolu pravých uhlov, ale nie je to nutné, postačí vám na to napríklad obyčajný list papiera), špendlíky, krajčírsky meter, žehlička. Na nakreslenie čiar bude stačiť trebárs obyčajná prepisovačka (čiary aj tak rozstrihneme, takže to nebude nikde vidieť). Pokiaľ máte rezaciu podložku a rezák, bude sa vám pracovať lepšie, ale takýto malý výrobok zvládnete nastrihať bez problémov aj nožničkami, len musíte pracovať presne.

Z krásnych balíčkov látok na patchwork si určite vyberiete ten svôj. Nespotrebujete ho celý. Obliecť si môžete niekoľko obľúbených kníh alebo si k obalu ušiť napríklad obliečku na vankúšik, na ktorý vám návod čoskoro tiež pripravím. Taká súprava by bola pekným darčekom pre niekoho blízkeho, čo poviete?

Okrem balíčka látok budete potrebovať nite a kúsok neprižehľovacieho vlizelínu (ten ale nie je nutný, obal môžete ušiť aj bez neho alebo ho nahradíte kúskom plátna). Ja som si ešte pripravila kúsok jednofarebnej látky na vnútrajšok obalu, pretože sa mi zdalo zbytočné dávať jednu z krásnych látok z balíčka na vnútro obalu, kde to nie je skoro vidieť. Určite doma tiež niečo vhodné nájdete. Pokiaľ budete chcieť do obalu všiť aj záložku, ktorá je nie len šikovná, ale obal aj krásne oživí, pripravte si aj kúsok šnórky a maličkú guličku výplne (stačí vata, natrhaný vatelín apod.).
Návod na obal na knihu - patchwork

 

Postup práce

Zrubový vzor je ľahký. Jeho výhodou je aj to, že si veľkosť panelu nemusíte určiť dopredu, ale až v priebehu šitia. Spočíva totiž v tom, že na základný obdĺžnik alebo štvorec našívate postupne úzke prúžky kolom dookola.
Na stred môžete zvoliť jednu z farieb použitých na prúžky alebo trebárs látku jednofarebnú, na ktorú vyšijete alebo vhodnou farbou namaľujete nejaký motív. Môžete napríklad použiť aj pekný obrázok vystrihnutý z inej látky.
Zrubový vzor je pekný, pokiaľ do jedného rohu dávate farby svetlejšie a do protiľahlého farby tmavšie. Ja som bohužiaľ v balíčku, ktorý som si vybrala, mala svetlejšiu farbu len jednu, takže vzor nevynikne úplne tak, ako by mal.

Návod na obal na knihu - patchwork 2

Veľkosť stredového obdĺžnička a pomer jeho strán si môžete zvoliť ľubovoľne. Ja som pri svojom obale chcela, aby bol pomer strán obdĺžnička približne rovnaký, ako je pomer strán knihy. Zmerala som si preto šírku a výšku knihy – 15 cm x 23 cm. Pomer strán je teda približne 5 : 8. Stredový obdĺžniček som preto vystrihla s veľkosťou 5 cm x 8 cm. Obdĺžniček môžete mať ale aj väčší, záleží len na vás.
Návod na obal na knihu - patchwork 3

Materiál na šitie budeme strihať postupne, ako bude potrebné.
Vystrihneme stredový obdĺžniček so zvolenou veľkosťou z vybraného materiálu.
Vystrihneme prúžky zo štyroch vybraných látok. Zatiaľ stačí vystrihnúť z každej látky jeden prúžok cez celú šírku látky (to je 45 cm) a pokiaľ nám to nebude stačiť, odstrihneme neskôr prúžok ďalší. Mne stačil z každej látky jeden prúžok. Pokiaľ máte látku s okrajom zastrihnutým do zúbkov, aby sa materiál nestrapkal, musíte najskôr zúbky odstrihnúť.
Šírku prúžkov pri takomto malom výrobku odporúčam približne 3 cm. Ja som využila to, že moje kovové pravítko je široké 2,8 cm a zvolila som túto šírku prúžkov. Nemusela som nič odmeriavať, len som pravítko obkreslovala.
Musíme počítať s tým, že šírka švíkov pri práci bude približne 0, 75 cm. Prúžok sa nám teda o dvojnásobok tejto šírky (to je o 1,5 cm) zúži.
Šiť budeme rovným stehom s bežnou patkou. Steh odporúčam nastaviť skôr kratší, ihlu nedávať príliš hrubú. Na začiatku a na konci švíka radšej zapošijeme dva až tri stehy, nemusíme sa báť, že sa nám švík bude párať. Nebudeme priebežne švíky zažehľovať, stačí látku v mieste švíka zaryhnuť napríklad nehtom – látka tak celkom dobre drží.

Návod na obal na knihu - patchwork 4

Na jednu dlhšiu stranu stredového obdĺžnička priložíme prvý prúžok (farba č. 3) lícom na líc. Prišijeme – švík vedieme tak, aby okraj látky bol zároveň s okrajom patky, teda asi 0,75 cm (u rôznych strojov sa šírka patky môže trochu líšiť, pri niektorých strojoch nájdete aj špeciálnu patku, ktorá vám bude okraj viesť). Dbáme, aby sa koniec prúžka presne kryl s kratšou stranou stredového obdĺžnička a aby sa kryli presne aj okraje prúžka a dlhej strany obdĺžnička. Na presnosti naozaj veľmi záleží.

Návod na obal na knihu - patchwork 5

Prácu obrátime a prúžok presne zastrihneme s dolným okrajom stredového obdĺžnička.
Návod na obal na knihu - patchwork 6

Práve prišitý prúžok prevrátime cez látku, ktorá zostala za švíkom, a dôkladne zaryhneme.
Návod na obal na knihu - patchwork 7

Prúžok, ktorý nám zostal po odstrihnutí, priložíme lícom na líc na roh, ktorý nám novo vznikol prišitím prvého prúžka. Dôkladne zarovnáme a prišijeme.
Návod na obal na knihu - patchwork 8

Odstrihneme zvyšnú časť prúžka, prevrátime, zaryhneme. Práve prišité dva prúžky nám vytvorili obrátené L v pravom dolnom rohu stredového obdĺžnička.
Návod na obal na knihu - patchwork 9

Do novo vzniknutého rohu položíme prúžok ďalšej farby (svetlejšej, č. 2). Prišijeme.

Návod na obal na knihu - patchwork 10

Zastrihneme, prevrátime, zaryhneme.
Návod na obal na knihu - patchwork 11

Prišijeme druhý prúžok rovnakej farby. Vytvorilo sa nám obrátené L v hornom ľavom rohu stredového obdĺžnička.
Návod na obal na knihu - patchwork 12

Pokračujeme dvomi prúžkami farby č. 1(ďalšie obrátené L v pravom dolnom rohu).
Návod na obal na knihu - patchwork 13

Pridáme ďalšie dva prúžky poslednej farby (č. 4). Vznikne ďalšie obrátené L v ľavom hornom rohu.
Návod na obal na knihu - patchwork 14

Pokiaľ pracujeme správne, na rubovej strane sa nám pekne skladajú zvyšky látok za švíkmi a nebudú nikde tvoriť zbytočne hrubú vrstvu.
Návod na obal na knihu - patchwork 15

Rovnako pokračujeme ďalej až do potrebnej veľkosti panelu. Dávame pozor na správne striedanie farieb.
Až teraz hotový panel dôkladne vyžehlíme. Žehlíme radšej prikladaním žehličky a nie ťahom, aby sa nám okraje panelu nevytiahli. Žehlíme z lícovej strany.

Návod na obal na knihu - patchwork 16

Doplníme časť vonkajšieho dielu obalu nad panelom.
Panel umiestnime na knihu a zmeriame potrebnú veľkosť tejto časti. Pravítko položíme tak, aby bolo 2 cm nad okrajom knihy (počítame s vôľou na navlečenie obalu na knihu, so švíkom a s okrajom obalu).
Výška tejto časti bude 1,5 cm pod vrchným okrajom panelu (2 x zostatok za švíkom 0,75 cm). Šírka tejto časti obalu bude zhodná so šírkou panelu.
Odstrihneme časť podľa nameraných rozmerov a prišijeme na vrchný okraj panelu. Opäť prevrátime prišitú časť cez prebytok za švíkom a zaryhneme.
Rovnako nameriame a prišijeme aj spodnú časť vonkajšieho dielu obalu pod panelom.

Návod na obal na knihu - patchwork 17

Nameriame a prišijeme pravý bok obalu. Presah cez okraj knihy bude dlhší, asi 7,5 až 9 cm. Presah bude tvoriť klopu obalu. Táto časť bude taká dlhá , aký je dlhý panel s našitými časťami.

Návod na obal na knihu - patchwork 18

Nameriame, odstrihneme a prišijeme poslednú – najväčšiu časť vonkajšieho dielu obalu. Pravítko nám stačiť nebude, musíme použiť krajčírsky meter, pretože budeme merať cez chrbát knihy. Opäť musíme pripočítať 7,5 až 9 cm na druhú klopu obalu.
Návod na obal na knihu - patchwork 19

Prácu dôkladne vyžehlíme. Máme hotový vonkajší diel obalu.
Návod na obal na knihu - patchwork 20

Ušijeme si záložku. Odstrihneme si dva malé dieliky. Tvar môžeme zvoliť ľubovoľný – štvorčeky, obdĺžničky, srdiečka atď.
Návod na obal na knihu - patchwork 21

Dieliky položíme na seba lícom na líc, medzi ne vložíme koniec šnórky a zošijeme tak, ako je viditeľné z obrázka.
Návod na obal na knihu - patchwork 22

Prevrátime na líc, mierne vypcháme a spodný otvor z líca zašijeme.
Návod na obal na knihu - patchwork 23

Podľa hotového vonkajšieho dielu odstrihneme rovnako veľký vnútorný diel a výstuž.
Návod na obal na knihu - patchwork 24

Šnórku záložky upravíme na potrebnú veľkosť a koniec prichytíme niekoľkými stehmi do stredu vrchného okraja vonkajšieho dielu. Záložku zložíme a špendlíkom prichytíme niekde uprostred, aby sa nám pri zošívaní nepriplietla.
Návod na obal na knihu - patchwork 25

Na rub vonkajšieho dielu priložíme výstuž, na líc vonkajšieho dielu priložíme líc vnútorného dielu. Zošijeme kolom dookola. Začneme šiť na jednej klope, končíme niekoľko cm pred začiatkom šitia tak, aby nám zostal nezošitý dostatočne veľký otvor na obrátenie.

Návod na obal na knihu - patchwork 26

Prácu obrátime na líc, dôkladne vytlačíme švík a vyžehlíme. Prešijeme kolom dookola asi tri až štyri mm od kraja. Prešitím sa nám zároveň uzavrie aj otvor na obrátenie. Pri prešívaní prehneme záložku do vnútra obalu a šnórku zároveň prešijeme - tým bude záložka držať pekne vo vnútri obalu.
Návod na obal na knihu - patchwork 27

Obal vyrovnáme na knihu a označíme si, ako budú zahnuté klopy.
Návod na obal na knihu - patchwork 28

Klopy prišijeme. Šijeme v mieste švíka, ktorým sme prešívali okraj. Koniec švíka dôkladne zapošijeme.
Obal máme hotový.

Návod na obal na knihu - patchwork 29

Návod na obal na knihu - patchwork

Návod na obal na knihu - patchwork

Návod pre vás pripravila Taťana Žejdlová. Jej výrobky môžete zakúpit v e-shope Kalajka alebo na Fleru.

Ďalšie návody Taťany:

 

Vložiť príspevok

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené