e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 362 návodov zadarmo

Aktuality

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...

Bavlnená vaflovina (21.02.2023)

Bavlnená vaflovina
Bavlnená vaflovina vyniká jednoduchou údržbou a veľkou odolnosťou. Vďaka svojej vaflovej štruktúre má vysokú savosť . Je vhodná na šitie uterákov, osušiek, županov, prehozov, diek, zavinovačiek aj hniezd pre deti a voľnočasových odevov.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Okatá sovička na sponky - sponkovník

Návod na sovičkový "sponkovník"

Dnes vám milé kreatívne tvorkyne predstavujeme návod na úplne originálny výrobok. Pokiaľ radi šijete a pracujete s plsťou, je to pre vás to pravé. Využijete pri nej aj mnohé zvyškové dekoračné materiály.

Ak máte doma menšie slečny a dievčatká, večne zápasíte s tým, aby mali upravené vlásky. Určite sa Vám neustále strácajú detské sponky a každé ráno ich v zhone hľadáte! Skúste si ušiť náš veselý  vynález - sponkovník, ktorý oživí detskú izbu a postráži nielen sponky, ale aj čelenky. Vaše dievčatá budú naprosto nadšené!!!

Použitý je tvar veľmi módnej a deťmi obľúbenej sovičky. Sova má veľa detailov, ktorým kraľujú plastové očká. Vďaka týmto skvelým očiam bude sovička všetky potrebné veci starostlivo strážiť, aby sa vracali späť, kam patria. Naviac pôsobí ako živá.

Pripravte si materiál:

- farebné plste
- rypsová stuha
- prámik hadovka
- flitre a perličky (nie sú nutné)
- plastové oči
- gombíky (nie sú nutné)
- vyšívacie priadze Mouline
- nožnice, ihlu, špendlíky, obojstrannú lepiacu pásku (nie je nutná)
- lepidlo na rôzne materiály, osvedčené je žlté UHU, Herkules


Postup výroby:

1. Najskôr si podľa šablóny pripravte papierové, strihové diely. Papierový strih si prišpendlite na plsť a vystrihnite. Vyberte si z našej ponuky vhodných dekoratívnych plstí. Pri tele sovičky môžete vystrihnúť obidve vrstvy naraz. Bruško bude 1x, zobák tiež 1x, zvyšok bude po dvoch kusoch. Môžete sa držať našich farieb, alebo si urobte svoje, podľe materiálu, ktorý máte k dispozícii.

STRIH SCHÉMA:
2. Teraz si vyberte kontrastnú bavlnku k farbe bruška. Bruško prišite ihlou k jednej vrstve tela. Položte si bruško presne tam, kam patrí a obidva diely začnite zošívať dohromady. Najskôr šite šikmé stehy z jednej strany na druhú. Na konci si prácu otočte a prešívajte späť tak, aby Vám stehy vytvorili cik cak vzor.

3. Bruško si môžete ozdobiť krásnou stužkou. Čím bude zaujímavejšia, tým lepšie, ale parádu Vám urobí aj klasický prámik hadovka. Môžete ju prišiť, alebo ako ja prilepiť. Záleží na Vás. Prišitá hadovka bude držať naveky, lepením nebude trvanlivosť na 100%. Pri mojom prámiku som ale mala strach, že jeho stehy zbytočne poničím. Použila som lepidlo Herkules, ktoré po zaschnutí spriehľadnie. Napriek tomu sa snažte mať lepidlo len na prámiku, a nie okolo. Konce prámiku zastrihnite, aby končili s okrajom tela.

4. Ďalším krokom bude prišitie zobáka. Navlečte si čiernu bavlnku. Oranžový diel zobáka priložte na miesto, presne na stred tela, aby sa dotýkal hrany bruška. Prišite ho podľa stehov, ktoré vidíte na fotografii. Stehy Vám vytvoria kresbu zobáka.

5. Teraz Vám sovička prekukne – budete prišívať oči. Začnite zošívať najväčšie biele koliečko s menším modrým. Opäť si vezmite kontrastnú bavlnku, aby bolo stehy vidieť. Šite obyčajným stehom. Hore a späť dole. Potom rovno prišite hore gombík a bavlnku dole zapošite a ustrihnite. Dobré je použiť klasické štvordierkové gombíky. Ušite si obidve oči.

6. V ďalšom kroku budete oči našívať na telo. Je dôležité priložiť biele koliečka tak, aby hore aj po stranách tela zostávalo cca. 5mm voľného okraja.  Je to preto, aby sa tam vošli obšívacie stehy, ktorými sa bude sova celá šiť dookola. Nebolo by pekné, keby zasahovali do očí. Priložené oko – prekrýva kúsok zobáka - začnite prišívať najlepšie čiernou bavlnkou od stredu zobáka. Šite stehy cez celú bielu plochu, napodobníte tým kresbu pierok sovích očí. Obšite jedno celé oko a začnite prišívať druhé. Kontrolujte si stehy, aby boli v strede hlavičky rovnaké a súmerné.

OBŠÍVACÍ STEH SCHÉMA:7. Teoreticky by v tejto fázi mohla byť predná strana hotová. Samozrejme, to by ale malé princezničky nesmeli zbožňovať všetko, co se leskne a trbliece. Sú to malé straky, tak im urobte radosť a pridajte flitre. Obzvlášť vyniknú flitre lomené, ktoré nájdete na našom eshope v praktickom balení. Je to malé kúzlo, ktoré sovičku krásne rozžiari. V mojom šuflíčku sa nakoniec našli dve vhodné farby – kreativite sa medze nekladú. Flitre prišívajte systémom – ihlou hore, navlieknite fliter, naň  perličku a späť prešite fliter dole. Perlička Vám ho bezpečne prichytí na miesto. Na prišívanie si vezmite niť a tenkú ihlu, ktorá sa Vám vôjde do perličiek.

8. Ak budete s prednou stranou spokojný, môžete začať zošívať obidva diely tela dohromady. Môžete si nazdobiť aj zadnú stranu, v prípade sponkovníka je to zbytočné, pretože zadná strana bude visieť smerom ku stene. Keď budete sovičku používať napríklad ako zápich do kvetináča, nazdobte aj zadnú stranu podľa svojej vlastnej fantázie.
Stehy na zadnej strane plste môžete zalepiť obojstrannou lepiacou páskou. Má to tri výhody – poistíte nitky proti vytiahnutiu, obidva diely budú držať pekne pri sebe a sovička sa vystuží. Nie je to ale nutné, tento krok môžete vynechať.

9. Priložte obidva diely tela na seba. Po stranách vložte medzi ležiace diely krídla, hore kúsok špagátu, ktorý zaviažte nejlepšie na plochý ambulantný uzol. Ten zaistí, že se horné pútko sovičky nebude vyvliekať von. Dole si ustrihnite rypsovú stuhu dlhú podľa uváženia, naša je dlhá cca. 40 cm. Zatavte jej konce plameňom zapalovača, nebude sa párať.

10. Zošívajte obnitkovacím stehom. Ihlou prepichnite obidva diely naraz zdola hore. Ďalšie pichnutie bude 5 mm vedľa, bavlnku pretiahnite vonkom okolo sovičky a pritom naberte bavlnku, ktorá leží medzi vpichmi – vznikne prvná slučka. Doporučujeme použiť kvalitnú bavlnku mouline. Opäť prepichnite 5 mm vedľa a zospodu naberte ďalšiu slučku. Týmto spôsobom obšite celý okraj. Nezabudnite vložiť krídla, dolnú stuhu a horné pútko.
SLUČKA SCHÉMA:


11. Upravte spodný koniec dúhovej stuhy. Vyberte si pevnú rypsovú stuhu. V našej ponuke eshopu máme kvalitné rypsové stuhy prekrásnych farieb. Vytvorte slučku a obidva diely zošite k sebe. Na hornú stranu našite kvetinku, alebo inú ozdobu, ktorú máte po ruke. Naša kvetinka je vytvorená zošitím textilného kvetu, filigránovej kvetinky a flitrov, prichytených perličkou. Prax ukázala, že slučka je lepšie menšia než tá, ktorú vidíte na obrázku, čelenky v nej lepšie držia. Keď dolné pútko prešijete eště 2x, môžete si vytvoriť tri samostatné oddiely, na každú čelenku zvlášť.

12. Nakoniec prilepte sovičke plastové očká, skvelý doplnok z našej ponuky, uvidíte, ako zrazu prekukne a zažmurká na vás.

Originálny doplnok - sovičkový sponkovník je hotový. Pohľad naň je parádny, čo myslíte? Zaveste na háčik a vyberte vhodné miesto v izbe. A všemožné ozdoby do vlasov sa už tešia na svoje nové sídlo.

Autorkou tohoto návodu je pani Lucie Zmijová. Vytvorený bol podľa jej vlastného návrhu.

 

 

 

Prajeme vám veľa úspechov a radosti pri tvorení. Dúfame, že sme vás opäť inšpirovali a ukázali vám niečo nové.

Vložiť príspevok

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené