e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 362 návodov zadarmo

Aktuality

Kostený zips s lampasom šírka 5 mm dĺžka 60 cm (11.05.2022)

Kostený zips s lampasom šírka 5 mm dĺžka 60 cm
Kostený zips s farebným lampasom je vhodný na našitie na bundy, mikiny, vesty a pod. Je deliteľný, má kovového jazdca. Šírka farebného pruhu je 2 mm.
Viac...

Pletacia priadza Sierra 150 g (04.05.2022)

Pletacia priadza Sierra 150 g
Pletacia priadza Sierra , s podielom hrejivej vlny, je vhodná na pletenie aj háčkovanie čiapok, čeleniek, šálov, svetrov a pod.
Viac...

Bavlnená látka / plátno lesné zvieratká (27.04.2022)

Bavlnená látka / plátno lesné zvieratká
Bavlnenú látku zdobia obrázky lesných zvieratiek . Je vhodná na šitie vankúšov, obliečok, hniezd pre deti, vreckárov, tašiek, vrecúšok a pod.
Viac...

Drevené korálky nelakované Ø10 mm (20.04.2022)

Drevené korálky nelakované Ø10 mm
Drevené korálky sa vďaka väčšiemu prievlaku výborne navliekajú na šnúrky, povrázky a pod. Možno ich použiť v kombinácii aj s inými tvorivými technikami napr. v kombinácii s pedigom, hodia sa na výrobu lapačov snov, na výrobu postavičiek a zvieratiek a pod.
Viac...

Bavlnená látka / plátno motýľ (13.04.2022)

Bavlnená látka / plátno motýľ
Bavlnená látka s obrázkami motýľov je vhodná na šitie vankúšov, obliečok, závesov, obrusov, tašiek, vrecúšok a pod.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Opasok z padákovej šnúry

Dnešným návodom naviažeme na predchádzajúci článok o výrobe náramku z padákovej šnúry.  Nájdete v ňom potrebné základy a informácie na prácu s padákovou šnúrou.
Pri pletení opasku vychádzame opäť z rovnakého vzoru, ako pri náramku (vzor Cobra).

Materiál a pomôcky


Postup

Najskôr si pripravíme padákovú šnúru. Potrebujeme dva odlišné vzory alebo farby, každý s dĺžkou 20m. Táto dĺžka je s rezervou, určite ešte nejaká časť zostane. Ako posledné potrebujeme približne 1m na pútko (v mojom prípade som využil šnúru, ktorá mi po upletení opasku zostala).

 

1. Teraz sa rozhodnite, aká farba bude na opasku dominantná, tu umiestnime na stred spony. Druhú šnúru rozdelíme na polovicu a zatavíme konce. Takto rozdelenú šnúru opäť slučkou prichytíme ku spone, ale nie stredom šnúry.
V tomto prípade si odmeriame požadovanú dĺžku opasku a táto dĺžka nám bude tvoriť telo opaska (vnútorná časť okrajovej šnúry). Dlhé konce šnúry si  zviažeme pomocou gumičiek. Bude sa nám s nimi potom lepšie pracovať.

2. Rubová a lícová strana sú vo finále odlišné, tu sa môžete rozhodnúť, aký vzor chcete mať ako pohľadový. Záleží na tom, ako umiestnite sponu.

3. Teraz začneme postupne opasok pliesť. Uchopíme zelený a čierny zväzok a urobíme dva uzly. Rovnaký postup zopakujeme na ľavej strane.

4. Teraz prekrížime šnúru uprostred (opakujeme vždy po dvoch uzloch), inak by nám ľavá a pravá strana nedržala pohromade. Prekríženie dodržujeme vždy rovnako (napr. vždy pravú šnúru cez ľavú).

5. Takto postupujeme ku koncu opasku, ponecháme si približne 10cm na zakončenie opasku.

6. Rovnaký uzol, ktorý sme doposiaľ robili na jednotlivých šnúrach tela opaska, teraz budeme robiť súčasne cez obidve stredové šnúry

7. Pletieme do požadovanej dĺžky, v našom prípade vytvoríme 8 uzlíkov. Prebytočné konce odstrihneme a zatavíme. Potom to isté opakujeme cez takto upletený stred, lenže tentokrát s vonkajšími šnúrami. Na konci opäť odstrihneme a zatavíme konce.

8. Opasok máme takmer hotový, zostáva ešte vytvoriť pútko. K pútku potrebujeme približne 1m šnúry. Prehneme ju v strede a pretiahneme šnúrou v požadovanom mieste. Voľné konce pretiahneme na opačnej strane opasku.

9. Dĺžku vzniknutého oka odmeriame vložením konca opasku (opäť si ponecháme nejaký priestor ako rezervu). Opletenie prevedieme opäť rovnakým typom uzla, prebytočnú šnúru skrátime a zatavíme.

10. Váš opasok z padákovej šnúry je hotový!

Návod pre vás pripravil Mgr. Michal Ševčík :-)

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2022 - všetky práva vyhradené