e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 362 návodov zadarmo

Aktuality

Čísla na výrobu adventného kalendára (20.10.2021)

Čísla na výrobu adventného kalendára
Sada čísiel od 1 do 24 je určená na výrobu adventného kalendára. Môžete ich nalepiť na vrecúška, krabičky, tabuľky alebo do scrapbookového albumu.
Viac...

Neoprén obojstranný 3 mm (13.10.2021)

Neoprén obojstranný 3 mm
Neoprén je ľahký, pružný a pritom pevný materiál. Využijete ho na šitie tašiek, batohov aj ochranných obalov či púzdier na tablety, notebooky, čítačky kníh a pod.
Viac...

Bavlnená šnúra plochá tkaná / macramé šírka 8 (06.10.2021)

Bavlnená šnúra plochá tkaná / macramé šírka 8
Bavlnená plochá šnúra je pevná a odolná. Využijete ju v textilnej galantérii aj na výrobu dekorácií (pletenie košíkov, tašiek a pod.). Dá sa použiť na výrobu drhaných (macramé) výrobkov. Je vhodná aj do tunelov kapucní mikín, nohavíc alebo búnd.
Viac...

Bavlnená látka hasiči, polícia (29.09.2021)

Bavlnená látka hasiči, polícia
Bavlnená látka s hasičmi a policajtami osloví nejedno dieťa. Využijete ju na šitie vankúšov, obliečok, vreciek, tašiek, vreckárov, mantinelov do postieľok a pod.
Viac...

Gombík detský veľkosť 24 " (22.09.2021)

Gombík detský veľkosť 24 "
Dvojdierkové gombíky s obrázkom hasičov, záchranky alebo polície oživia každé chlapčenské oblečenie alebo doplnky. Využijete ich aj na dekorácie a quiet booky (šité knihy).
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Opasok z padákovej šnúry

Dnešným návodom naviažeme na predchádzajúci článok o výrobe náramku z padákovej šnúry.  Nájdete v ňom potrebné základy a informácie na prácu s padákovou šnúrou.
Pri pletení opasku vychádzame opäť z rovnakého vzoru, ako pri náramku (vzor Cobra).

Materiál a pomôcky


Postup

Najskôr si pripravíme padákovú šnúru. Potrebujeme dva odlišné vzory alebo farby, každý s dĺžkou 20m. Táto dĺžka je s rezervou, určite ešte nejaká časť zostane. Ako posledné potrebujeme približne 1m na pútko (v mojom prípade som využil šnúru, ktorá mi po upletení opasku zostala).

 

1. Teraz sa rozhodnite, aká farba bude na opasku dominantná, tu umiestnime na stred spony. Druhú šnúru rozdelíme na polovicu a zatavíme konce. Takto rozdelenú šnúru opäť slučkou prichytíme ku spone, ale nie stredom šnúry.
V tomto prípade si odmeriame požadovanú dĺžku opasku a táto dĺžka nám bude tvoriť telo opaska (vnútorná časť okrajovej šnúry). Dlhé konce šnúry si  zviažeme pomocou gumičiek. Bude sa nám s nimi potom lepšie pracovať.

2. Rubová a lícová strana sú vo finále odlišné, tu sa môžete rozhodnúť, aký vzor chcete mať ako pohľadový. Záleží na tom, ako umiestnite sponu.

3. Teraz začneme postupne opasok pliesť. Uchopíme zelený a čierny zväzok a urobíme dva uzly. Rovnaký postup zopakujeme na ľavej strane.

4. Teraz prekrížime šnúru uprostred (opakujeme vždy po dvoch uzloch), inak by nám ľavá a pravá strana nedržala pohromade. Prekríženie dodržujeme vždy rovnako (napr. vždy pravú šnúru cez ľavú).

5. Takto postupujeme ku koncu opasku, ponecháme si približne 10cm na zakončenie opasku.

6. Rovnaký uzol, ktorý sme doposiaľ robili na jednotlivých šnúrach tela opaska, teraz budeme robiť súčasne cez obidve stredové šnúry

7. Pletieme do požadovanej dĺžky, v našom prípade vytvoríme 8 uzlíkov. Prebytočné konce odstrihneme a zatavíme. Potom to isté opakujeme cez takto upletený stred, lenže tentokrát s vonkajšími šnúrami. Na konci opäť odstrihneme a zatavíme konce.

8. Opasok máme takmer hotový, zostáva ešte vytvoriť pútko. K pútku potrebujeme približne 1m šnúry. Prehneme ju v strede a pretiahneme šnúrou v požadovanom mieste. Voľné konce pretiahneme na opačnej strane opasku.

9. Dĺžku vzniknutého oka odmeriame vložením konca opasku (opäť si ponecháme nejaký priestor ako rezervu). Opletenie prevedieme opäť rovnakým typom uzla, prebytočnú šnúru skrátime a zatavíme.

10. Váš opasok z padákovej šnúry je hotový!

Návod pre vás pripravil Mgr. Michal Ševčík :-)

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2021
- všetky práva vyhradené