e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 362 návodov zadarmo

Aktuality

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...

Bavlnená vaflovina (21.02.2023)

Bavlnená vaflovina
Bavlnená vaflovina vyniká jednoduchou údržbou a veľkou odolnosťou. Vďaka svojej vaflovej štruktúre má vysokú savosť . Je vhodná na šitie uterákov, osušiek, županov, prehozov, diek, zavinovačiek aj hniezd pre deti a voľnočasových odevov.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Plstená kabelka s našívacím kovovým rámikom

Prinášame vám návod na plstenú kabelku s použitím kovového našívacieho kabelkového rámika. Použitá bola technika mokrého plstenia. Veľmi starostlivý návod pre nás spracovala pani Anna Nesvadbová. Nenechajte sa odradiť zdanlivo náročným postupom. Chce to len trochu trpezlivosti a času a môžete si vyrobiť naozaj originálny skvost, ako vznikol z tohoto návodu.


Na výrobu plstenej kabelky mokrou technikou budeme potrebovať:


- ovčiu vlnu (rúno, plsť) asi 65 g na kabelku s veľkosťou 16 x 16 cm
- kovový rámik na kabelku – našívací typ
- predlohu tvaru budúcej kabelky vystrihnutú  z papiera
- mirelon (tj. mäkká penová fólia, ktorá sa používa ako izolácia, dá sa zohnať v hobby obchodoch, prípadne nahradiť veľmi pevným igelitom alebo napr. použiť modrú ikea tašku)
- kus záclony z umelého materiálu
- mydlo
- 2 uteráky
- nožničky, meter
- cukrársky valček alebo vrúbkovanú masážnu pomôcku alebo drevenú tyč (násadu alebo akúkoľvek tyč)
- gumičku alebo kúsok špagátu
- silónový vlasec alebo bavlnku a ihlu
- žehličku

Postup:


Najskôr si nakreslíme na papier požadovaný tvar kabelky - predlohu. Horný okraj musí kopírovať tvar kovového rámika a na stranách rámika sa začne rozširovať, na každej strane asi o 1 cm. Zvyšná časť tvaru kabelky je na vás. Tento vzor položíme na kus mirelonu. Musíme ho zväčšiť, pretože vlna sa pri práci dosť zráža. Metrom zmeriame horný okraj kabelky a vynásobíme ho x 1,7 - napr. kabelka v tomto návode má na hornom okraji 9 cm, vypočítame teda 9 x 1,7 = 15,3 cm. Zaokrúhlime tento údaj vždy hore. 16 cm je teda dĺžka, ktorú bude mať horný okraj nového vzoru z mirelonu.Takto postupujte so zväčšovaním na všetkých stranách.

Na uterák položíme bublinkami hore fóliu a na bublinkovú fóliu pritlačíme mirelonovú šablónu. Na šablónu budeme ukladať vlnu. Merino vlna (na fotografii tmavo modrá a fialová) je viac "učesaná", lepšie sa kladie, je jemnejšia. Môžete ale použiť aj vlnu mykanú. Na fotografiách sú použité obidva druhy, môžete ich kombinovať.
Je dobré si vlnu rozdeliť na 4 diely. Pokiaľ použijete viac farieb, rozdeľte každú farbu na 4 diely. To preto, že budeme klásť 2 vrstvy z každej strany, tak, aby sme mali vlnu rovnomerne rozloženú. Česanec vlny chytíme do dlane a druhou rukou vytiahneme vlákna tak, aby nám vytvorili tenšiu vrstvu. Poukladajte ich trochu cez seba, vodorovne na celú šablónu. Na okrajoch bude vlna presahovať asi 3 cm cez šablónu.

Pokračujeme ďalším ukladaním, ale tentokrát zvisle, kolmo na predchchádzajúcu vrstvu, a potom zase vodorovne. Budeme mať teda 3 vrstvy vlny. Na túto stranu sme použili prvý zo štyroch dielov vlny.

Prikryjeme vlnu záclonou, môžeme si záclonu v rohoch prišpendliť, aby nám neutekala. Celú plochu navlhčíme horúcou vodou a stláčame, aby vlna ľahla. Tuhým mydlom prechádzame po záclone dovtedy, kým bude vlna všade namydlená.

Môžeme začať hladiť vlnu, čím sa prepájajú jej vlákna. Hladíme tak, aby sa mydlo dostalo dovnútra, ale nie silno, aby sme neporušili tvar. Tento proces trvá asi 10 minút. Pri hladení sa vám pravdepodobne budú na záclone tvoriť žmolky z vlny. Môžete ich odložiť bokom a na konci tohoto návodu si ukážeme, ako je možné ich ešte spracovať.

Odkryjeme záclonu a otočíme vlnu aj so šablónou. Presahujúcu vlnu musíme dobre uhladiť cez okraje a to dôkladne, aby dokonale kopírovala tvar šablóny.

Vysušíme si ruky (vlna sa na mokré ruky veľmi lepí). Kladieme ďalšie vrstvy vlny, tak ako na začiatku, najskôr vodorovne, potom zvisle a zase vodorovne. Tentokrát nemusí vlna toľko presahovať, stačí tak 1,5 cm. Použili ste druhý diel vlny.
Zakryjeme záclonou, pokropíme, namydlíme a hladíme zase 10 minút. Dávame pozor na okraje, ktoré sme obracali, nech sa nám nevracajú, takže v týchto miestach hladíme jemne.

Opäť odkryjeme záclonu, obrátime, zahladíme presahujúcu vlnu, suchými rukami kladieme tretí diel vlny vo vrstvách v smere vodorovnom, zvislom a potom vodorovnom s presahom 1,5 cm. Zakryjeme záclonou, pokropíme, namydlíme, hladíme 10 minút.
Ešte raz otočíme, uhladíme okraje, kladieme vlnu. Tentokrát nebude presahovať, takže nepoužijeme celý štvrtý diel vlny. Kúsok necháme a môžeme ďalej spracovať na guličky, ktoré si ukážeme na konci.
Pokiaľ chceme mať na kabelke nejaký obrázok alebo ornament priamo zaplstený, je potrebné ho položiť teraz. Vytiahneme z plste dlhší kúsok, prstami ho zmotáme na tenší prúžok, a položíme na vlnu v požadovanom tvare. Zakryjeme záclonou. Naposledy hladíme 10 minút, v mieste obrázku musíme veľmi jemne, aby sa nepohol, skôr len stláčame.
Položili sme teda celkovo 4 vrstvy vlny, 2 x na každej strane, 4 x krát sme hladili.

Otočíme tentokrát aj so záclonou, skontrolujeme okraje vlny a uhladíme aj so záclonou nahor.

Vyhladíme v dlaniach okraje kabelky cez záclonu (nemusíte otáčať na prednú stranu, ako na fotografii).

Na kabelku položíme bublinkovú fóliu bublinkami dole. V tejto fázi potrebujeme dôkladne vlnu postláčať, aby zostala v tomto tvare. Buď použijete cukrársky valček, alebo je možné použiť drevenú tyč, ktorú obalíte niečím štrukturovaným, alebo použijete akúkoľvek vrúbkovanú masážnu pomôcku. Váľať musíte všetkými smermi, na okrajoch len jemne, aby sa nevytvoril splstený hrubý okraj. Je potrebné váľať asi 10 minút na každej strane. Ak nemáte žiadnu takú pomôcku, tak len hlaďte rukami, bez použitia druhej bublinkovej fólie a dlhšiu dobu.

Odstránime bublinky a záclonu. Kabelku pevne navinieme na tyč aj s bublinkovou fóliou, čo bola pod kabelkou, navlečieme gumičku, alebo zviažeme špagátom a váľame asi 30 krát. Takto musíme váľať vo všetkých polohách, takže vždy rozvinieme, pretočíme kabelku, váľame. Vo všetkých smeroch po obidvoch stranách.

V tejto fázi by malo byť vidieť, že sa vlna zrazila a šablóna sa vo vnútri už vlní. Prestihneme nožničkami horný okraj, otvor bude asi o 2 cm kratší na každej strane, než je dĺžka rámika. Tento prestrih budeme na konci prispôsobovať presne na mieru rámika. Vytiahneme šablónu.

V dlaniach sa snažíme roztlačiť a vyhladiť okraje kabelky, aby neboli hrubé.

Opäť váľame na tyči aj s bublinkami, kabelku kladieme všetkými smermi na obidvoch stranách. Každú polohu váľame asi 30 krát.

Nakoniec kabelku vezmeme do rúk a stláčame. Rôzne pretáčame, rolujeme, miesime, pokiaľ nám kabelka nestuhne. Päsťou sa vo vnútri kabelky snažíme vytvarovať rohy a dno do guľata. Tiež dôkladne stláčame prestrihnuté okraje. Táto fáza trvá pri takto malej kabelke asi hodinu.

Ku koncu upravte okraje nožničkami tak, aby kopírovali tvar rámika (okraje budú tesne zasunuté do rámika). Nezabudnite, že na krajoch rámika sa má kabelka trochu rozširovať, tzn. keď nasadíte okraje do rámika, v strede sa kabelka trochu zhrčí. To je dôležité preto, aby do kabelky padla aj dlaň. Nakoniec by mal byť priestrih tak veľký, aby pri kĺboch rámika bola ešte malá medzera, ktorá je potrebná pre úplné otvorenie kabelky, tzn. priestrih bude asi o 0,5 cm dlhší, než rámik.

Pokiaľ ste s veľkosťou a spracovaním spokojní, prepláchnite kabelku pod teplou tečúcou vodou. Ak máte výrazné farby (na fotografiách je vidieť, že moja kabelka dosť púšťala farbu a zafarbila všetko, vrátane rúk), preplachujte horúcou vodou tak dlho, pokiaľ prestane púšťať farbu. Dobre vyžmýkajte v rukách.
Potom kabelku vypchajte uterákom, aby bola naozaj dosť vypchatá a mala presne ten tvar, ktorý má mať.

Žehličku nastavíme na stupeň vhodný na vlnu. Pri žehlení vždy pritláčame žehličku na jedno miesto, je to lepšie než jazdiť po kabelke. Pokiaľ máte naparovačku, naparujte. Takto si vyhladíme celú kabelku. Potom vytiahneme uterák.


Špičkou žehličky dôkladne vyhladíme prestrihnutý okraj, a potom  prežehlíme ešte zavrené okraje, aby kabelka nezostala v otvorenej polohe, potom by sa po zavrení skrútila. Naposledy skontrolujeme okraje, či pasujú na rámik.

Spracovávanie vlny je na konci a teraz už musí kabelka len schnúť. Väčšia kabelka by mala byť pri schnutí vypchatá suchým uterákom, aby sa nezdeformovala, takáto malá kabelka môže schnúť prázdna. Najlepšie je dať ju na radiátor, alebo niekde, kde je teplo alebo svieti slnko. Bez radiátora schne aj dva dni.

Keď je dokonale suchá, môžeme začať prišívať rámik. Nasadíme ho otvorený na okraje kabelky. Keďže je vlna hrubšia, pôjde to zo začiatku možno ťažšie, ale snažíme sa aspoň približne rámik nasadiť, aby sme začali prišívať na správnom mieste. Môžeme si pomôcť guľatým nožom, ktorým zastrčíme okraj do rámika. Rámik vám bude zrejme pri šití zbiehať, takže stačí, keď budete mať vložený kúsok okraja, ktorý práve prišívate.

Šijeme silónovým vlascom alebo pevnou bavlnkou. Obyčajná niť by sa trhala o okraj rámika. Kabelka v tomto návode je prešitá vlascom, na ukážku stehov je ale použitá bavlnka, aby bolo vidieť spôsob prešitia. Dávajte pozor, aby bol rámik dobre nasadený, aby ste nešili naprázdno bez zachytenia vlny. Na takúto malú kabelku vám bude stačiť silón s dĺžkou 90 cm navlečený dvojmo  tzn. celkovo 180 cm. Na konci urobte dva uzlíky. Je to dlhý návlek, ale vystačí vám na prišitie celej jednej strany a nebudete musieť ukončovať a naväzovať novým vlascom. Vyberte si z našej širokej ponuky kabelkových rámikov - máme našívacie aj vlepovacie typy.
Zapichneme ihlu zvnútra kabelky pod rámikom tak, aby sme ihlu vytiahli na prednej strane presne pod prvou dierkou rámika. Potom zapichneme ihlu do dierky, ale trochu kolmo, aby ihla nenarazila dovnútra rámika. Toto prešitie opakujeme ešte dvakrát, ihlu nepicháme do rovnakého miesta pod dierkou, ale vždy asi o 1 mm vedľa. Potom zvnútra zapichneme pod rámikom tak, aby sme ihlu vytiahli na prednej strane pri vedľajšej dierke, a opäť prešijeme dierkou. Takto budeme mať prešitú každú dierku dvakrát, len prvá dierka je pre väčšiu pevnosť prešitá trikrát. Zakončíme niekoľkými uzlíkmi, ihlu ešte pretiahneme tesne pri okraji rámika a vytiahneme asi o dve dierky naspäť, silón odstrihneme. Druhú stranu rámika prišijeme rovnakým spôsobom.

Kabelku môžeme dozdobiť podľa svôjho vkusu, na fotografii je srdiečko zvýraznené prišitými korálkami a kabelka je ozvláštnená prišitými guličkami. Na výrobu guličiek môžete použiť žmolky, ktoré sa tvorili pri hladení cez záclonu. Žmolky stlačíme do guličky a obalíme kúskom novej vlny. Pokiaľ nemáte žmolky, tak len zmotajte kúsok novej vlny do guličky. Namočíme si ruky aj guličku a dobre namydlíme. Pracujeme veľmi jemne, aby vlna držala tam, kde má. Gúľame v dlaniach guličku veľmi jemne, vôbec na ňu netlačíme, až do chvíle, pokiaľ nebude krásne držať, vtedy môžeme ľahko pritlačiť. Zmenší sa a bude pevná. Gulička sa dá jednoducho prešiť a pripevniť na kabelku bavlnkou.

Kabelka je úplne hotová. Farby sú sýte a plynule prechádzajú do jednotlivých odtieňov. Takáto kabelka bude naprosto originálnym doplnkom. Nádhera! Za tú trochu námahy to stálo, nemyslíte?

Farby a ich kombinácie sú záležitosťou vášho vkusu. Máte prakticky nekonečné možnosti variant. Tu je ukážka plstenej kabelky v inom farebnom prevedení. V našom eshope Stoklasa môžete zakúpiť hlavné komponenty - ovčie rúno na plstenie so všetkými potrebnými komponentami a tiež rôzne typy kovových kabelkových rámikov.


Návod pripravila pani Anna Nesvadbová.


Páči sa vám návod? Máte nejaké nápady či doporučenie? Napíšte nám! Prajeme vám krásne dni a tvorivé chvíle.

 

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené