e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 362 návodov zadarmo

Aktuality

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...

Bavlnená vaflovina (21.02.2023)

Bavlnená vaflovina
Bavlnená vaflovina vyniká jednoduchou údržbou a veľkou odolnosťou. Vďaka svojej vaflovej štruktúre má vysokú savosť . Je vhodná na šitie uterákov, osušiek, županov, prehozov, diek, zavinovačiek aj hniezd pre deti a voľnočasových odevov.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Plstenie pre začiatočníkov

Tagy: plstenie

Plstenie - úvodné informácie a postupy pre začiatočníkov

Postup pripravila Alena Machalová

Keď privoniate k nadýchanému chumáčiku ovčej vlny, ucítite svieži letný vánok na lúke, na ktorej sa ovečky pásli. Ovčia vlna je naozaj veľmi inšpiratívny materiál a dá sa z nej vyrobiť veľa krásnych dekorácií a šperkov, pričom práca s ňou je o to príjemnejšia, že sa jedná o materiál čisto prírodný. Preto sa nechajte polapiť technikou nazývanou plstenie, kde sa najčastejšie spracováva ovčia vlna. Verím, že vás očarí rovnako, ako očarila mňa.

Druhy plstenia

Plstenie je vlastne spracovávanie zvieracej srsti (psích, králičích chlpov, ovčej vlny atď.), ktorej vlákna sa do seba mechanickým namáhaním zapletajú, a tým sa plstí - teda z nadýchaného chumáčika vznikne tvrdý pevný materiál. K tomuto spracovaniu dochádza dvomi možnými spôsobmi:

  • plstením za mokra (kedy sa používa voda a mydlo)
  • alebo plstením za sucha

31c1-07

31c1-01

 

Tipy k plsteniu za sucha

K plsteniu za sucha potrebujeme tri dôležité veci - silný molitan, ovčiu vlnu a plstiacu ihlu. Molitan slúži ako podložka, na ktorú sa položí trocha ovčej vlny a tá sa prepichuje plstiacou ihlou. Silný by mal byť preto, aby ste veľmi jemnú ihlu nezlomili, keby prenikla cez molitan až na dosku stola. Plstiaca ihla má po stranách drobné drážky, do ktorých sa práve vlákna vlny zachytávajú a tým, že vlnu prepichneme, zachytené vlákna sa spletú. Ihly sa najčastejšie predávajú v troch hrúbkach - tenká, stredná a hrubá. Hrubá ihla je výborná na začiatky projektov, kedy potrebujete uplstiť telíčko postavičky apod. Tenkou ihlou sa naopak dorábajú detaily.

Teraz už len zostáva zmieniť sa o ovčej vlne. Ovčiu vlnu kúpite v hobby obchodoch, v internetových e-shopoch aj u súkromníkov, ktorí sa väčšinou sami tvorbe z vlny venujú. Vybrať si môžete z prírodnej vlny, ktorá býva jemne krémovej farby, hnedá alebo šedá, a potom z farebných vĺn v najrôznejších farbách a odtieňoch. Ak budete chcieť ušetriť, plstite vždy najskôr z lacnejšej prírodnej vlny, ktorú následne potiahnete farebnou vlnou.

V našom e-shope teraz nájdete celý sortiment potrieb pre plstenie, ako sú ihly na plstenie, nevyhnutne nutná molitanová podložka a základný výrobok - samotné rúno, z ktorého variant ponúkame ovčie rúno farbené, ale aj čisté prírodné ovčie rúno česané.

 

31c1-0331c1-03

31c1-0431c1-05

 

Základná gulička

Základom pre plstenie je gulička. Vezmeme si teda kúsok vlny, v rukách trochu postláčame, položíme na molitan a niekoľkokrát prepichneme ihlou. Vlnu pootočíme a opäť niekoľkokrát prepichneme (budeme ju vlastne po molitane gúľať a pritom prepichovať). Po chvíli sa nám začne gulička tvarovať. Budeme teda v prepichovaní pokračovať tak dlho, pokiaľ sa gulička nespevní a nedosiahne požadovanej tuhosti. Vždy prepichujeme miesto, kde vlna viac „vylieza" z tvaru. Ihlou do vlny netlčieme, ale iba jemne a s citom vpichujeme, aby sa vlákna neničili.

 

31c1-0631c1-09

Plstění pro začátečníky

 

Možnosti

Plstiť za sucha sa nemusí len takto priestorovo, ale touto technikou sa dajú zdobiť aj textílie ako napríklad snehuliak na detskej mikine z fleecu alebo polystyrénové korpusy viz. ružový zvonček.

Do plstenia za sucha spadá aj technika omotávania chlpatých drôtikov (tzv. žinilkových čistítok do fajok), viz snehová vločka.

Vložiť príspevok
O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené