Aktuálne 280 návodov zadarmo
- Drôtovanie
- Fimo
- Flitre a glitre
- Háčkovanie, pletenie, vyšívanie
- Jesenné dekorácie
- Návody z gumičiek
- Originálny darček
- Originálny šperk
- Plstenie
- Povrazy, krútené šnúry
- Stuhy, šnúrky, sutašky
- Svadba
- Šitie z korálikov
- Šitie, patchwork, textil
- Tvorenie z papiera, quilling, scrapbooking
- Valentýn
- Veľkonočné dekorácie
- Vianočné dekorácie
- Záložky do kníh
- Zvieratká z korálikov (2D i 3D)
Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná (29.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

dekorácie (117)
originálny darček (103)
koráliky (70)
deti (54)
vianoce (38)
Veľká noc (34)
náramok (33)
šitie (33)
náušnice (31)
háčkovanie (29)
náhrdelník (29)
zima (28)
kvet (24)
plesová sezóna (21)
stuhy (20)
plstenie (19)
priadza (19)
jeseň (14)
polystyrén (13)
srdiečko (12)
vintage (11)
papier (11)
veniec (10)
prívesok (10)
drôtovanie (9)
kabelka (7)
vianočný stromček (7)
fimo (7)
frivolitky (7)
motýľ (6)
taška (6)
anjel (6)
zipsy (6)
pletenie (5)
šál (4)
vločka (4)
patchwork (4)
lapač snov (3)
Padáková šnúra (3)
vyšívanie (3)
quilling (3)
nákrčník (2)
rúška (2)
quiet book (2)
Betón (1)
Mozaika (1)
kabošon (1)
sujtášky (1)
drôt (1)
Podrobný návod na luxusnú peňaženku
Pripravila som pre vás podrobný fotonávod na ušitie peňaženky so zaujímavým zapínaním. Ušitie sa vám možno bude zdať trochu náročnejšie, ale myslím si, že s takto podrobným fotonávodom to môže zvládnuť aj začiatočník. Je ale potrebné pracovať veľmi dôkladne a presne.
Šírka peňaženky je daná dĺžkou rámčeka so zámočkom. Vnútorná dĺžka rámčeka je 18,8 cm, presne taká preto musí byť aj konečná šírka peňaženky. Vnútorná šírka rámčeka je 4,5 mm – preto tejto šírke musíme prispôsobiť aj materiál použitý na peňaženku, aby sa nám dal rámček nasadiť. Ja som na vonkajšiu stranu použila zvyšok koženky, ale môžete použiť aj iný materiál. Na vnútro peňaženky som si vybrala veľmi tenkú bavlnu, ktorú som pred tým neprala, ale naopak som využila stuženie z výroby, ktoré som posilnila ešte nastriekaním a zažehlením škrobu v spreji, aby boli vnútorné priehradky tenké, ale pritom pevné. Niektoré časti som vystužila ešte prižehlením tenkého vlizelínu – to uvediem presne v návode. Použitie veľmi tenkej látky dovolí väčšie naplnenie peňaženky, ktoré je inak dosť limitované použitím pevného rámčeka. Rozmýšľala som, čo použiť na vystuženie peňaženky, aby bola pevná a aby sa vošla do rámčeka, ktorý je pomerne úzky. Nakoniec som zvolila trochu netradičné riešenie a výstuž som odstrihla z ohybného plastového prestierania. To sa mi zdá nie len vhodné, ale aj celkom dostupné. Určite ho poznáte – býva často oválne, na vrchnej strane s potlačou. Ale možno vás napadne použiť aj iný vhodný materiál.
Na šitie budeme ďalej potrebovať len pár ďalších vecí – šijací stroj, ktorý zvládne napríklad len rovný steh (iným šiť nebudeme), pár špendlíkov, nite vo vhodnej farbe, prepisovačku na kreslenie dielikov priamo na látku, pravítko, trojuholník (alebo niečo iné, čím si postrážime pravé uhly pri meraní), nožničky, žehličku, maličký krížový skrutkovač a niečo, čím si v látke prepichneme dierky na skrutky, prípadne ešte lepidlo, škrob v spreji a zapaľovač, ako bude uvedené v návode. A samozrejme ten krásny rámček so zámočkom, ktorý si môžete zakúpiť v niklovom alebo staromosadznom prevedení, a tenký zips dlhý aspoň 15 cm.
Na vonkajšiu časť budeme potrebovať len štvorček koženky alebo iného materiálu s veľkosťou 20 x 20 cm, vnútornej látky je treba asi 60 x 60 cm a pár centimetrov tenkého pevného vlizelínu.
Postup práce
Pre tento návod som použila trochu nezvyčajný postup. Nebudeme najskôr všetko strihať, aby sa nám jednotlivé dieliky, ktoré sú si podobné a je ich celkom dosť, neplietli, ale budeme priebežne postupne strihať a šiť.
Pokiaľ nebude uvedené inak, budeme šiť asi 6 mm od kraja.
Pripravíme si koženku – pokiaľ je potrebné, z rubovej strany ju opatrne vlažnou žehličkou vyžehlíme. Rozmeriame a nakreslíme si na rubovú stranu štvorec s rozmermi 20 cm x 20 cm a vystrihneme. Zatiaľ odložíme (použijeme v priebehu šitia na porovnanie správnej veľkosti vnútornej časti) a najskôr si ušijeme vnútornú časť. Výstuž vystrihneme neskôr.
Vnútorná časť
Vnútorná časť sa skladá z dvoch strán – zo strany A s vreckom na zips a z dvoch veľkých priehradok oddelených prepážkou a zo strany B s niekoľkými priehradkami na karty, občiansky, vodičák a jedného veľkého vrecka.
Látku najskôr dôkladne vyžehlíme, môžeme použiť na stuženie škrob v spreji.
Strana A:
Najskôr rozmeriame a vystrihneme dva bočné diely. Pri širšej strane využijeme pevný kraj látky, aby sme nemuseli dieliky začisťovať. Látku prehneme po dĺžke na polovicu lícom hore, zožehlíme a dlhé strany asi 3 mm od kraja prešijeme. Odložíme bokom.
Rozmeriame a vystrihneme diel A. Vystrihneme a na rubovú stranu nažehlíme vlizelín, ktorý bude asi o 1 cm kratší, ako je viditeľné z obrázka. Odložíme bokom.
Pripravíme si vrecko so zipsom. Rozmeriame a vystrihneme štyri dieliky vrecka a dva dieliky zakončenia zipsu.
Jeden dielik (predná strana vrecka) vystužíme – vystrihneme vlizelín asi o 1 cm kratší a nažehlíme na rubovú stranu.
Jeden dielik zakončenia zipsu položíme lícom na líc zipsu tak, ako je viditeľné z obrázka. Prišijeme.
Prevrátime na líc a prešijeme.
Zvyšok zipsu za šitím odstrihneme. Cez okraj po odstrihnutí môžeme ľahko prejsť zapáleným zapaľovačom – okraj sa nám nebude strapkať.
Od práve ušitého zakončenia odmeriame 13 cm, trochu rozopneme zips a ušijeme rovnaké zakončenie aj na druhej strane.
Vymeníme patku na stroji za patku na prišívanie zipsu.
Vezmeme dielik s výstužou a našijeme zips na ten koniec, kde nám výstuž chýba – zips položíme lícom na líc látky tak, aby stred zipsu bol na strede látky. Odstrihneme prípadné prečnievajúce zakončenie zipsu.
Dielik otočíme rubom hore, aby sme videli na predchádzajúci švík, podsunieme druhý dielik tak, aby sa kryl s prvým dielom, lícom na rub zipsu a líc prvého dielika. Prišijeme v mieste predchádzajúceho švíka.
Prebytočnú látku v rohoch odstrihneme.
Obidva dieliky prevrátime lícom von.
Rovnako prišijeme na druhú stranu zipsu aj ďalšie dva dieliky. Práca bude vyzerať na obidvoch stranách rovnako len zips bude na jednej strane lícový, na druhej rubový.
Prácu rozžehlíme – cez zips žehlíme radšej žehličkou nastavenou len na dve čiarky, niektoré zipsy sa pri vyššej teplote tavia.
Rozošité vrecko si pred seba položíme tak, že dole bude iba diel s výstužou, ostatné tri diely ohneme hore.
Pripravené bočné diely položíme na vystužený diel tak, ako je viditeľné z obrázka. Strana s pevným okrajom bude ležať na líci vrecka so zipsom, pevný okraj bude dole, ďalej od zipsu. Vrchná hrana bočného dielu bude presne pod zipsom. Každý bočný diel bude na jednej strane (na obrázku je pripravený iba prvý bočný diel).
Konce bočných dielov si prišpendlíme zahnuté dole, aby sa nám pri šití nezachytili na nesprávnom mieste.
Bočné diely si radšej asi 4 mm od kraja prišijeme.
Diel, ktorý máme pred sebou hore ako vrchný, prehneme cez vystužený diel s našitými bočnými dielami, hrany obidvoch dielov zarovnáme presne na seba a zošpendlíme. Líc zipsu a budúceho vrecka nám zostane medzi týmito dielami.
Presne na seba zrovnáme aj zvyšné dva diely a tiež zošpendlíme.
Zošijeme bočné strany vrecka. Zostatky za švíkmi pritom obrátime tam, kde nie sú všité bočné diely, zakončenie zipsu naopak na druhú stranu smerom k našitiu bočných dielov.
Vrecko obrátime na líc, dôkladne vytlačíme švíky a hlavne dôkladne vyrovnáme vnútro.
Bočné diely zahneme dozadu (predná vystužená strana je navrchu) a dôkladne zožehlíme.
Prešijeme asi 3 mm od kraja bočnej strany, prešívame aj s bočnými dielami.
Vrecko obrátime a poskladáme bočné diely – dovnútra (to už máme), von, dovnútra, von. Šírku skladu volíme podľa toho, aké široké chceme mať priehradky. Ja som zvolila asi 2,5 cm, ale zdá sa mi to dosť. Určite bude stačiť šírka skladov 1,5 až 2 cm.
Sklady dôkladne zožehlíme a prácu odložíme.
Rozmeriame a odstrihneme diel na prepážku, Doprostred na rubovú stranu nažehlíme pruh vlizelínu široký asi 3 cm na vystuženie vrchnej hrany prepážky.
Preložíme na polovicu lícom na líc.
Skontrolujeme, či má prepážka v mieste predpokladaných švíkov správny rozmer – mala by byť o 2 mm užšia, než vrecko so zipsom.
Zošijeme bočné strany, zastrihneme prebytočnú látku v rohoch.
Obrátime na líc, zožehlíme.
Vrchnú hranu prešijeme asi 3 mm od kraja.
Prepážku vložíme medzi sklady tak, ako je viditeľné z obrázka. Spodný okraj prepážky bude zároveň so spodným okrajom vrecka. Zošijeme. Šijeme asi 3 mm od kraja.
Ušité vrecko zarovnáme na diel A (na líc) a prišijeme na troch stranách asi 4 mm od kraja, ako je viditeľné z obrázka. Pred šitím si skontrolujeme, aby sme mali dostatok miesta na nasadenie rámčeka. Vrch zipsu by mal byť asi 2 cm od vrchnej hrany dielu A. Pokiaľ budeme mať vkladanú časť s vrecúškami dlhšiu (napríklad preto, že sme našili zips veľa do kraja), dole ju odstrihneme. Diel A bude lícom navrch, časť s chýbajúcou výstužou bude dole pri doposiaľ otvorenej časti vrecka. (Kratšiu výstuž som zvolila preto, aby nám zbytočne nezosilňovala miesto, kde nám po zošití s dielom B zostane viac vrstiev látky na sebe.)
Prebytočné konce bočných dielov vrecka odstrihneme.
Strana B:
Rozmeriame a odstrihneme diel B a nažehlíme na rubovú stranu vlizelín rovnako ako pri dieli A.
Rozmeriame a odstrihneme dieliky a a d.
Dieliky prehneme po dĺžke na polovicu lícom dovnútra a po dĺžke zošijeme asi 4 mm od kraja.
Prevrátime na líc, zožehlíme a na zošitej strane prešijeme ešte z líca asi 3 mm od kraja.
Rozmeriame a odstrihneme dieliky b a c.
Na rubovú stranu nažehlíme pre spevnenie asi 4 cm široký pruh vlizelínu. Pruh umiestnime k jednému okraju.
V mieste, kde končí vlizelín, látku prehneme lícom navrch, zažehlíme a prešijeme asi 3 mm od kraja pre spevnenie.
Priehradky poskladáme a zarovnáme na seba. Naspodu bude a, potom b, c, d, všetky prešitím hore. Celková výška poskladaných priehradok bude 7 cm.
Nameriame stred a prešijeme, ako je viditeľné z obrázka.
Pripravené priehradky položíme na líc dielu B tak, aby hore zostali voľné 2 cm. Nevystužená časť dielu B bude opäť dole ako pri dieli A.
Na troch stranách prišijeme, šijeme len asi 4 mm od kraja.
Pokiaľ by sme chceli namiesto jednej veľkej priehradky ďalšie dve malé, prešijeme znova v strede aj s dielom B, švík vedieme až k vrchnému okraju dielu a.
Strany A a B položíme na seba lícom na líc a zošijeme 6 mm od kraja.
Prácu rozložíme, dôkladne zažehlíme (zvyšky látky za švíkmi uprostred nemusíme rozžehľovať, zažehlíme ich pod stranu B).
Skontrolujeme podľa vopred odstrihnutej vonkajšej časti, či je konečný rozmer správny.
Vnútornú časť položíme lícom na líc vonkajšieho dielu, zarovnáme okraje a zošijeme 6 mm od kraja bočnej strany.
Obrátime na líc a dôkladne vytlačíme švíky. Opatrne vyžehlíme. Dáme pozor na poškodenie koženky žehličkou.
Rozmeriame a odstrihneme výstuž. Výška výstuže bude opäť 20 cm. Šírka bude záležať na presnosti nášho šitia aj na sile a pružnosti materiálu, ktorý sme zvolili. Ja som najskôr odstrihla 18,8 cm a nakoniec som musela šírku o 1 mm zúžiť. Výstuž musí byť naozaj presne tak, aby boli všetky časti pekne napnuté.
Vsunieme výstuž a dôkladne ju narovnáme. Všetky zvyšky látky za postrannými švíkmi ponecháme na vnútornej časti, vonkajšia časť peňaženky nám tak zostane pekne hladká.
Bočné strany prešijeme aj s výstužou asi 2 – 3 mm od kraja. Pokiaľ nemáte šijací stroj s vrchným podávaním, bude asi lepšie šiť po vnútornej strane, aby sa nám koženka neťahala.
Zostáva nám nasadiť rámček so zámočkom.
Odporúčam najskôr opatrne zlepiť vhodným lepidlom okraje všetkých troch materiálov, ktoré budú schované pod rámčekom. Ja som použila kontaktné lepidlo Pattex, určite by sa dal použiť trebárs aj Herkules alebo iné podobné lepidlo, ktoré nenaruší koženku alebo výstuž.
Nasadíme rámček a označíme miesta pre skrutky a vykrojenie zámku.
Vykrojenie opatrne vystrihneme, prepichneme miesta pre skrutky – použila som tenší klinček a kladivko.
Rámček nasadíme späť a zaskrutkujeme skrutky. A máme to hotové.
Návod pre vás pripravila Taťana Žejdlová. Jej výrobky môžete zakúpiť v e-shope Kalajka alebo na Fleru.
Ďalšie návody Taťany:
Senzačný návod na prehýbajúcu sa kabelku
Tweet
Prevádzkovateľ portálu:
Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
Průmyslová 934/13
747 23 Bolatice, ČR
Eva Janečková
správca webu
eva.janeckova@stoklasa.cz
✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.
E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom
v oblasti textilnej galantérie,
korálkov, komponentov,
svadobných dekorácií, módnych
doplnkov, ako sú šály, traky či
šátky, a bižutérie.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené