e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 362 návodov zadarmo

Aktuality

Bavlnená látka jednofarebná (12.05.2021)

Bavlnená látka jednofarebná
Bavlnená látka je jednofarebná a má mnohostranné využitie. Použitie: Látka je vhodná na výrobu obrusov, vankúšov, podšíviek do tašiek a kabeliek a pod.
Viac...

Polyesterové nite pre overlocky aj klasické šitie (05.05.2021)

Polyesterové nite pre overlocky aj klasické šitie
Polyesterové nite na bežné použitie. Sú určené do domácich a priemyslových strojov, taktiež do overlockov. Niť má výborné šijacie schopnosti, vykazuje pevnosť vo švíku. V konfekčnom priemysle sa používajú na šitie dámskej, pánskej a detskej konfekcie, na spodné prádlo, uteráky, obliečky, deky, športové prádlo, záclony a mnoho ďalších vecí. Na každej cievke je 5000 yardov (cca 4572 m) nite.
Viac...

Letný softshell (28.04.2021)

Letný softshell
Letný softshell nemá rubovú stranu z fleecu ako zimný softshell. Vďaka tomu je vhodný na letné a jarné dni. Softshell je hladkým a príjemným materiálom, ktorý nebráni
Viac...

Penová guma Foamiran na výrobu kvetov (21.04.2021)

Penová guma Foamiran na výrobu kvetov
Foamiran je tenká penová guma, ktorá je na dotyk podobná semišu. Je špecialitou pre všetkých milovníkov kreativity a predovšetkým floristiky. Už ste niekedy videli fantastické umelé kvety, ktoré vyzerali ako živé? Určite boli vyrobené z foamiranu.
Viac...

Perly / guličky bez dierok Ø6 mm na nitovanie dúhované (14.04.2021)

Perly / guličky bez dierok Ø6 mm na nitovanie dúhované
Plastové perly sú vhodné na zdobenie odevov aj doplnkov. Nitovanie sa prevádza pomocou lisu alebo ručného lisu, vhodného pistona a cvočka. Perly využijete taktiež na aranžovanie alebo na výrobu náušníc.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Šperk z vaječných škrupiniek

Vaječný šperk Pripravujete sa dôkladne na sviatky jari? Pletiete korbáč, pečiete plnku a chystáte sa na vyrábanie kraslíc. Vyfúknete si teda vajíčko a naraz „CHRUP, CHRUP“, škrupinka je popraskaná. Je vám ľúto vašej snahy a nechcete škrupinku len tak vyhodiť do koša?

 

Potom si prečítajte nasledujúci návod. V ňom sa dozviete, ako využiť vaječné škrupinky a ešte urobiť veľkú parádu.

 

Materiál:

1 drevený výsek
obojstranná lepiaca páska
akrylová farba
bezfarebný lak – vodou riediteľný
vaječné škrupinky – biele!
farebné alkoholové atramenty

Vaječný šperk - materiál


Pomôcky:

nožničky, minivŕtačka s brúsnym nástavcom (nemusí nutne byť), miska s vodou, utierka, špongia na riad, štipec, štetec, pracovná podložka (tácka), fén na vlasy

 

Postup:

1. Škrupinky vložte do misky s vlažnou vodou. Nechajte pár minút namočiť.

Vaječný šperk 1
2. Po chvíľke začnite zlupovať vnútornú blanku zo škrupinky vajíčka.

Vaječný šperk 2
3. Takto si pripravte také množstvo škrupiniek, ktoré dostatočne prekryje vami vybraný drevený výsek, a nechajte uschnúť. TIP: Snažte sa robiť čo najväčšie kúsky škrupiniek, následne budete mať jednoduchšiu prácu pri pokrývaní výseku.

Vaječný šperk 3
4. Kým škrupinky uschnú, pripravte si drevený výsek a celý ho polepte obojstrannou lepiacou páskou. Vrchnú vrstvu lepenky ešte neodliepajte.

Vaječný šperk 4
5. Odstrihnite zvyšnú lepenku presne v miestach, kde končí hrana výseku.

Vaječný šperk 5
6. Pokiaľ ste zvolili výsek s výrezom vo vnútri ako na obrázku, vystrihnite tiež koliečko vo vnútri. Na vystrihovanie guľatých tvarov sa najlepšie hodia zahnuté nožničky na nehty.

Vaječný šperk 6
7. V tomto okamžiku odlepte vrchnú papierovú vrstvu z obojstrannej lepiacej pásky.

Vaječný šperk 7
8. Vezmite suché škrupinky a poukladajte ich opatrne na nalepenú plochu výseku. Škrupinky musia byť lesklou stranou hore! Nemusíte mať vyplnené každé voľné miestečko.

Vaječný šperk 8
9. Dlaňou ruky jemne tlačte na všetky škrupinky naraz tak dlho, pokiaľ nebudú škrupinky ploché a teda prilepené na lepiacej páske.

Vaječný šperk 9
10. V tomto okamžiku dolepte malými kúskami škrupiniek prázdne plochy výseku. Nezabudnite: lesklou stranou hore! Veľmi malé medzery môžete vyplniť škrupinkovou drťou. Tú vytvoríte tak, že zostávajúce škrupinky dôkladne roztlačíte lyžičkou a potom nasypete na voľné lepiace miesta.

Vaječný šperk 10
11. Nasleduje hrubé začisťovanie: dôkladne prstom popritláčajte všetky škrupinky. Odstráňte škrupinky, ktoré sa navzájom prekrývajú. Pri okrajoch opatrne ulamujte prečnievajúce kúsky.

Vaječný šperk 11
12. Aby ste mohli drevený výsek využiť ako prívesok, v mieste pre zavesenie prederavte škrupinku šidlom alebo časť škrupinky odlupnite, aby zostal otvor voľný.

Vaječný šperk 12
13. Na konečné začistenie použite minivŕtačku s brúsnym nástavcom a obrúste všetky ostré hrany škrupiniek ako vo vnútri, tak zvonku dreveného podkladu. Pokiaľ vŕtačku nemáte, pokúste sa poulamovať výstupky prstom.

Vaječný šperk 13
14. Na pracovnú podložku si položte výsek a farebne ho ozdobte alkoholovými atramentami. Farbu pridávajte vždy len po kvapkách. Pokiaľ chcete mať ohraničené farebné úseky, nechajte vždy farbu uschnúť a až potom  pridávajte ďalšiu. Pokiaľ chcete, aby sa farbičky navzájom miešali a splývali, aplikujte farby bez zasychania.

Vaječný šperk 14
15. Atramenty nechajte na dotyk zaschnúť. Schnutie môžete urýchliť sušením pomocou fénu na vlasy. Ale pozor, púšťajte iba studený vzduch! Pokiaľ budete fénovať horúcim vzduchom, budú sa robiť vo farebných atramentoch bublinky a tie sa už potom nebudú dať odstrániť.

Vaječný šperk 15
16. Pripravený štetec namočte do laku a pretrite hornú vrstvu škrupiniek. Snažte sa ale štetcom príliš neopakovať, pretože atramenty sa začnú opäť rozpúšťať. Lak aplikujte až do okrajov, aby boli pokryté všetky škrupinky, tie totiž lak zafixuje na mieste.

Vaječný šperk 16
17. Ak chcete mať na povrchu prívesku zvrásnenú štruktúru, dávajte vyššiu vrstvu laku.

Vaječný šperk 17
18. Nechajte zaschnúť. Schnutie môžete urýchliť opäť fénovaním studeným vzduchom. Suchý lak je naprosto priehľadný.

Vaječný šperk 18
19. Odstrihnite kúsok špongie na riad a pripnite ju do štipčeka. Pomocou akrylovej farby pretrite okraje výseku, do ktorých sa zapíjal atrament. Zároveň pretrite zadnú stranu výseku. Farbu zvoľte tmavú a dobre kryciu. Vo svetlých farbách majú atramenty tendenciu po čase vystupovať na povrch.

Vaječný šperk 19
20. Prívesok je hotový. Môžete ho zavesiť napríklad na kožený remienok.

Vaječný šperk 20
21. Rovnakým spôsobom si môžete vyrobiť aj náušnice. Stačí si vybrať výsek, ktorý sa vám páči, a náušnicové zapínanie.

Vaječný šperk 21

Pridaním kovového motýlika alebo iného prívesku vytvoríte originálnu brošňu či ozdobu na klobúk.

Vaječný šperk 21


Veľa zábavy pri farebnom tvorení praje
Ing. Petra Sudová, KREATIV

Vložiť príspevok

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2021
- všetky práva vyhradené