e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 289 návodov zadarmo

Aktuality

Gombík farebný mini (12.06.2019)

Gombík farebný mini
Drobné plastové gombíky hrajú veselými farbami. Použitie: Farebné gombíčky využijete vo scrapbookingu na ozdobenie prianí, alb, pozvánok, foto rámčekov, vrecúšok, výrobu obrázkov, koláží, zaujímavých výšiviek a pod. Sú balené v sáčiku.
Viac...

Prámik indiánsky s dvojitými strapcami (05.06.2019)

Prámik indiánsky s dvojitými strapcami
Indiánsky prámik so strapcami využijete na ozdobenie sandálov, kabeliek, tašiek, tričiek, tuník atď. Je vhodný tiež na olemovanie bytových doplnkov (vankúšov, obrusov, prestieraní). Strapce sú dvojité, zakončené slučkou.
Viac...

Drevený kruh na lapač snov mandala (29.05.2019)

Drevený kruh na lapač snov mandala
Drevený kruh s mandalou využijete na výrobu lapačov snov, zvonkohier a podobných dekorácií. Je vhodný tiež na drhané obrázky a závesy. Je presne vyrezaný laserom. V hornej časti má 1 otvor na zavesenie, v dolnej časti má 7 otvorov na pripevnenie pierkových či stužkových závesov. Kruh je pekný sám o sebe, ale môžete si ich domaľovať napr. akrylovými či temperovými farbami, popisovačmi, glitrovými lepidlami, a iné.
Viac...

Uzľový gombík (13.05.2019)

Uzľový gombík
Guľaté gombíky majú dizajn spletený zo šnúrky. Môžete ich našiť na šaty, saká alebo blúzky. Využitie nájdu tiež na dekorácii - krabičkách, kufríkoch, puzdrách a pod.
Viac...

Umelý iskiernik / kytica (17.04.2019)

Umelý iskiernik / kytica
Umelý pryskyrník si jednoducho spletiete s jeho živou predlohou, na rozdiel od nej, vám ale dlhšie vydrží. Kvety a lístky sú textilné. V jednom zväzku je 5 ohybných vetvičiek s kvetmi
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Úžasný návod na textilnú kabelku

Prinášame vám dnes návod, ktorý poteší obzvlášť milovníkov šitia a práce s látkami a galantérnym tovarom. Praktickú a modernú plátenú  kabelku oceníte v letných dňoch nie len pri výletoch. Vďaka nášmu podrobnému a pritom jednoduchému návodu to zvládnu aj začiatočníci.


Pripravila som pre vás podrobný návod na šikovnú menšiu kabelku, ktorá je variabilná. Môžete ju nosiť cez rameno, krížom cez hruď alebo bez popruhu v ruke. Posuvné zapínanie vám umožní zvoliť aj trochu iný vzhľad kabelky tým, že pásik viac stiahnete a predná strana sa v strede pekne nahrnie. Pretože je pásik dostatočne dlhý, môžete kabelku zapnúť, aj keď ju naplníte o trochu viac než k prehybu. Na vonkajšiu stranu kabelky som si vybrala pekné prírodné materiály – silnú hrubú bavlnu s kvietkami a prúžkované ľanové plátno, vnútorná časť je zo zmesového jednofarebného materiálu. Vy si samozrejme môžete zvoliť materiál, ktorý sa vám páči. Možností je veľa – bavlnené materiály, vlnené, zmesové, koženka, textilná imitácia brúsenej kože. Môžete kombinovať dva rôzne materiály, vzorovaný a jednofarebný alebo ušiť celú vonkajšiu časť kabelky z jedného materiálu.
Ušitie kabelky nie je vôbec zložité, zvládne to aj začiatočník. Aj keď vyzerá kabelka rovná, nemôžeme ju ušiť len z obdĺžnika, pretože z neho by dole vyzerala užšia než hore. Musíme si preto pripraviť strih. Je ale veľmi ľahký a budeme ho mať za chvíľku hotový.Strih:


Pripravíme si obdĺžnik papiera so šírkou 30 cm a výškou 34 cm.
Prehnutím papiera si nájdeme polovicu. Na prehybe si vyznačíme z obidvoch strán od kraja 2 cm. Dva centimetre si vyznačíme aj od krajov na vrchnej hrane. Vyznačené body na obidvoch stranách spojíme – tým sa nám zúži vrchná polovica o dvakrát dva centimetre. Body vyznačené na polovici papiera spojíme priamkou so spodnými rohmi. Vyznačenú časť na obidvoch stranách odstrihneme a máme hotový základný tvar.
Na spodných rohoch si vyznačíme záševky – na dne aj boku si odmeriame 3 cm od rohu.
Dĺžku a smer záševku nemusíme na strihu značiť (to urobíme až pri šití), ale pokiaľ chcete mať strih kompletný, postupujte takto: papier v rohu prehnite uhlopriečne na polovicu, odmerajte na boku a pri dne 3 cm a 7 cm na uhlopriečke vzniknutej prehybom. Body spojte.
Označíme si aj miesto, kam našijeme pútka na uchytenie popruhu. Na bokoch odmeriame 11 cm od vrchnej hrany papiera.
Odporúčam si vyznačiť  aj stred dna a vrchnej hrany.
Na vnútornú časť kabelky bude strih rovnaký.
Pripravíme si ešte strih na prednú vonkajšiu stranu, kde je všité zipsové vrecko - práve pripravený strih si obkreslíme ešte raz a rozstrihneme ho na polovicu (na hornú a spodnú časť).
Ostatné časti kabelky sú len obdĺžniky, strih na ne pripravovať nemusíme, rozmery si nakreslíme priamo na látku.
Strih na kabelku je naozaj jednoduchý, takže si ho určite dokážete zostaviť aj v iných rozmeroch, pokiaľ to budete potrebovať.

Aký materiál budeme potrebovať:

- kvetovaná látka - 41 cm šírka 120 cm

- pruhovaná látka - 26 cm x 120 cm

- vnútorná látka - 36 cm x 120 cm

- výstuž (prižehlovacia alebo neprižehlovacia) - 37 cm x 64 cm - v ponuke e-shopu je k dispozícii prižehlovacia výstuž

- pruh prižehlovacieho vlizelínu (napr. Novopast) na popruh a pútka 5 cm x 140 cm

- zips dlhý aspoň 25 cm

- 2 karabinky

- 6 polkrúžkov s vnútorným priemerom 25 mm

- nite vhodnej farby

Vy si potrebu materiálu upravíte podľa svojich požiadaviek. Iná bude, pokiaľ budete kombinovať inakšie materiály alebo budete chcieť trebárs inak široký alebo dlhý popruh.
Na výstuž kabelky som použila výstuž hrubšiu, neprižehlovaciu. Hrúbku si zvoľte podľa hrúbky materiálu (napr. pri použití hrubšej koženky možno ani nebude treba). Môžete zvoliť prižehlovaciu alebo neprižehlovaciu. Každá má svoje výhody aj nevýhody. Prižehlovaciu prižehlíte k látke a ďalej budete pracovať tak ľahko, ako s látkou bez výstuže. Musíte ale počítať s tým, že sa látka môže (hlavne v mieste prehýbania kabelky) časom vlniť a kabelka tým určite trochu utrpí na vzhľade. S neprižehlovacou je trochu viac práce, ale žiadne vlnenie nehrozí a pri použití vhodného materiálu môžete kabelku bežne prať aj v práčke. Ja používam radšej výstuž neprižehlovaciu – nastrihané diely položím na nastrihané výstuže, spoločne vyžehlím a kolom dokola spolu oentlujem/obnitkujem/ (na bežnom šijacom stroji obšijem kľukatým stehom). Ďalej šijem rovnako ako bez výstuže alebo s výstužou prižehlenou.


Striháme


Najskôr si odstrihneme látku na dvojfarebný popruh – na obidvoch vonkajších látkach si cez celú ich šírku nameriame pruh široký 5 cm a odstrihneme. Pokiaľ máme karabinky a polkrúžky iného rozmeru a budeme šiť popruh širší alebo užší, prispôsobíme tomu šírku pruhov. Šírka pruhov bude vždy dvojnásobná než konečná šírka popruhu. Použité karabinky a polkrúžky musia mať vnútorný priemer rovnaký, ako bude šírka popruhu. Pokiaľ budete chcieť popruh široký 3 cm, musia mať karabínky a polkrúžky vnútorný priemer tiež 3 cm a šírka každého pruhu bude 6 cm, pre popruh široký 4 cm potrebujete karabínky a polkrúžky s vnútorným priemerom 4 cm a šírka pruhov bude 8 cm.
Podľa strihu odstrihneme diely na vonkajšiu časť kabelky. Diel prišpendlíme na látku a striháme s prídavkom na švíky 1 cm kolom dokola, iba tam, kde budeme našívať zips (to je tam, kde je základný strih prestrihnuný), pridáme na švík iba pol centimetra.
Strihy ponecháme prišpendlené k látke, všetky diely (= práve vystrihnuté diely s prišpendleným strihom) postupne poukladáme na výstuž a presne obstrihneme.
Celý hlavný (zadný diel) položíme aj s odstrihnutou výstužou na preloženú látku na vnútornú časť kabelky a tiež obstrihneme.
Teraz si podľa prišpendlených strihov označíme na všetkých dieloch pomocné značky. Pretože nám všetko zostalo pekne na sebe, budeme mať značky na všetkých častiach rovnaké. Značky môžeme urobiť trebárs miznúcim fixom alebo aj špendlíkom, ale najľahšie a najrýchlejšie je urobiť si značku maličkým nástrihom (asi ½ cm) na okraji látky. Na veľkom dieli (= zadná vonkajšia časť kabelky aj s výstužou a obidve vnútorné časti kabelky) si označíme stred na vrchnej hrane a na dne, vzdialenosť záševku od spodného rohu na boku a na dne a značku na umiestnenie pútka na bokoch. Na spodnom dieli vonkajšej prednej časti si označíme stred hore a dole a body pre záševky v rohoch a na hornom dieli vonkajšej prednej časti stred hore a dole a na bokoch body pre umiestnenie pútok na popruh. Až teraz si odšpendlíme strih.
Na zbytkoch vonkajších látok si odmeriame a odstrihneme kratšie a dlhšie pruhy na dvojfarebné pásiky na zapínanie – z každej látky pruh 5 cm x 31 cm a 5 cm x 25 cm. Z prúžkovanej látky si odstrihneme ešte dvakrát 5 cm x 7 cm na pútka a z kvietkovanej dvakrát 4 cm x 4 cm na ukončenie zipsu.
Z látky na vnútornú časť si nameriame a odstrihneme 31 cm x 31 cm na vnútro predného zipsového vrecka a 22 cm x 32 cm na vnútorné vrecko.
Z vlizelínu:
Na spevnenie popruhu nameriame a odstrihneme pruh 5 cm x 120 cm, na spevnenie pútok dvakrát 7 cm x 5 cm. Pokiaľ použijeme tenšiu látku na vonkajšiu časť kabelky, odstrihneme si radšej ešte prúžok vlizelínu na spevnenie kratšieho pásika, ktorým budeme kabelku uzatvárať.


Postup šitia:

Všetky diely vyžehlíme, prižehlíme alebo prientlujeme výstuže (na popruh a pútka len na jeden pruh). Dieliky na pútka zožehlíme tak, že dlhšie strany prehneme do rubu tak, aby sa vzájomne dotýkali – budeme mať pripravený prúžok 7 cm x 2,5 cm.
Najskôr ušijeme popruh a pásiky na zapínanie:

Pruhy zrovnáme lícom na líc a po celej dĺžke prešijeme asi 1 cm od kraja.


Švík rozžehlíme. Okraje prehneme do rubu tak, aby sa dotýkali okrajov za švíkom.
Pruhy prehneme na polovicu rubom k sebe. Vzniknú nám pruhy, ktoré budú mať každú stranu z inej látky.

Pri dlhom pruhu ukončíme obidva konce, pri kratších pruhoch len jeden: koniec pruhu obrátime do rubu a v kraji zošijeme. Odstrihneme zvyšnú látku v rohoch, obrátime na líc a švík pekne urovnáme.

Celý pruh si prešpendlíme a prešijeme kolom dokola asi 2 – 3 mm od kraja. Rovnako ušijeme aj pásiky na zapínanie kabelky.


Dokončíme dlhý popruh s karabinkami. Vyberte si karabinky podľa svôjho vkusu z našej širokej ponuky. Na jeden koniec navlečieme dva polkrúžky, koniec zahneme asi 3 cm a niekoľkokrát prešijeme.
Na voľný koniec navlečieme karabinku tak, aby smerovala rovnako ako polkrúžky.


Voľný koniec pretiahneme najskôr obidvomi polkrúžkami a ešte späť prvým polkrúžkom.
Na koniec navlečieme druhú karabinku (bude smerovať rovnako ako prvá) a koniec pruhu prišijeme asi 3 cm za karabinkou.

Na dlhší pásik na zapínanie najskôr prišijeme na uzavretý koniec dva polkrúžky (rovnako ako na popruh).
Pásik si našpendlíme na stred zadného dielu a prišijeme. Spôsob prišitia je patrný z obrázka.

Podľa obrázka prišijeme aj kratší pásik na zapínanie ku dnu spodnej časti predného vonkajšieho dielu.


Ušijeme zipsové vrecko:


Najskôr si pripravíme zips, najlepšie zips nedeliteľný, skrytý s dĺžkou 25 cm. Na koniec zipsu (tam, kde je pri uzavretí jazdec) položíme jeden dielik lícom na líc zipsu (pokiaľ nám to dĺžka zipsu dovolí, položíme dielik až za veľké zúbky, zips bude krajší). Prišijeme asi ½ cm od kraja. Dielik prevrátime a z líca prešijeme ešte raz.
Podľa spodnej časti predného dielu si nameriame dĺžku zipsu a prišijeme rovnako druhý dielik. Zároveň si tak upravíme dĺžku zipsu. Zvyšný zips za prišitím odstrihneme.

Pripravený zips položíme lícom na líc na spodnú časť predného dielu a zipsovou patkou prišijeme.
Na práve prišitý zips položíme štvorec látky na vnútro vrecka lícom k zipsu a tak, aby nám látka na obidvoch stranách prečnievala rovnako.
Prácu otočíme, aby bol vidieť predchádzajúci švík. Prišijeme – šijeme v mieste predchádzajúceho švíka.
Obrátime na líc, zažehlíme a asi 3 mm od zipsu prešijeme. Na okrajoch odstrihnutím zarovnáme vnútornú látku.

Na druhý okraj zipsu našijeme hornú časť dielu (rovnako ako spodnú časť).
Obrátime na líc a zažehlíme.
Vnútornú časť vrecka prehneme a podložíme tak, aby jeho okraj bol asi 1 -2 cm nad textilným okrajom zipsu. Z líca dvakrát prešijeme.
Odstrihneme zvyšky vnútornej látky na okrajoch. Vrecko na bokoch pri kraji prišijeme.
Skontrolujeme, či máme predný diel kabelky rovnako dlhý ako zadný. Pokiaľ nie, upravíme a nezabudneme upraviť aj značky pre umiestnenie pútok.


Ušijeme pútka:

Na zažehlený pásik navlečieme polkrúžok, prehneme rubom na seba. Kraje preloženého pásika a tesne pod polkrúžkom prešijeme.

Pútka prišijeme k dielu: Položíme ich tak, že ich vrchná hrana bude zároveň s vyznačenou značkou na umiestnenie pútka. Pútko umiestnime čo najviac do kraja – za polkrúžkom necháme len takú jeho časť, aby tam prešla patka šijacieho stroja.


Ušijeme ozdobné a tvarujúce záševky na všetkých štyroch spodných rohoch vonkajšej časti kabelky:
Roh preložíme rubom navrch uhlopriečne na polovicu, značky pre záševok budú po zložení na sebe. Na prehybe si vyznačíme 7 – 8 cm a záševok zošijeme.
Odstrihneme zvyšnú látku a švík dôkladne rozžehlíme.
Z líca ozdobne prešijeme podľa obrázka. Dbáme, aby sa nám zároveň prišila aj rozžehlená látka za švíkom, záševok sa tým spevní.
Rovnako ušijeme aj ďalšie tri záševky.


Zošijeme predný a zadný vonkajší diel kabelky:


Položíme ich na seba rubom hore, lícom k sebe. Dôkladne urovnáme (budeme mať presne na sebe záševky, stredy dielov aj značky pre umiestnenie pútok), našpendlíme a jeden centimeter od kraja zošijeme. Nezošitý nám zostane len vrchný okraj. Švík dôkladne rozžehlíme.


Ušijeme vnútornú časť kabelky:

Najskôr si ušijeme vrecko: Látku preložíme na polovicu lícom na seba a voľné strany zošijeme. Na jednej kratšej strane si necháme otvor na obrátenie. Odstrihneme zvyšnú látku v rohoch.
Obrátime na líc, dôkladne vytlačíme švík, zožehlíme a prešijeme dvakrát vrchný okraj.

Vrecko si našpendlíme na jeden vnútorný diel a prišijeme tak, ako je patrné z obrázka. Vrecko umiestnime asi 2 cm pod vyznačené značky na umiestnenie pútok. Na začiatku a konci šitia podstrčíme pod diel v mieste švíka odstrižok látky pre spevnenie, aby sa nám vrecko neskôr v namáhanom mieste nevytrhávalo.

Na všetkých štyroch rohoch ušijeme záševky. Rohy preložíme a zošijeme rovnako ako na vonkajšej časti kabelky. Zvyšnú látku neodstrihneme, ale zažehlíme do strán – na jednom dieliku dnu, na druhom k bokom, aby sa nám po zošití vnútornej časti sila látok rozložila a nebolo na sebe príliš veľa vrstiev. Zvyšky v kraji prišijeme alebo prišpendlíme a zvyšné rožky odstrihneme.

Zošijeme vnútornú časť kabelky. Postupujeme rovnako ako pri vonkajšej časti, ale dole si ponecháme nezošitý dostatočne veľký otvor na obrátenie.


Zostavíme kabelku:


Vonkajšiu časť kabelky obrátime na líc, vnútornú ponecháme obrátenú naruby. Vonkajšiu časť vsunieme do vnútornej (na jednej strane bude predné vrecko, na druhej strane vnútorné vrecúško), dôkladne urovnáme okraje a zošpendlíme. Dbáme, aby zvyšky za švíkmi zostali rozložené. Zošijeme 1 cm od kraja.

Otvorom vo vnútornej časti vytiahneme vonkajšiu časť a celú kabelku obrátime na líc. Urovnáme otvor vo vnútornej časti a z líca kúsok od kraja zašijeme.

Vnútornú časť vsunieme do vonkajšej časti. Vrchný okraj dôkladne urovnáme, zožehlíme a prešijeme kolom dokola 1 cm od kraja.
Vnútornú časť znova starostlivo urovnáme tak, aby boli bočné švíky na sebe, zošpendlíme a prešijeme ešte spoločne vnútornú a vonkajšiu časť kabelky na bokoch od vrchného okraja na koniec pútok. Švík vedieme tesne pri bočnom švíku alebo v ňom. Vnútorná časť sa nám tak nebude pri manipulácii s kabelkou vyťahovať, ale zostane nám voľná spodná vnútorná časť pre prípad, že budeme chcieť vytriasť z vnútra napr. omrvinky.

Kabelku ešte raz celú prežehlíme, pripneme karabinky popruhu na pútka a máme to hotové.

Autorkou tohoto dôkladného návodu je pani Taťána Žejdlová.

Na tvorbu pani Žejdlové sa môžete pozrieť na jej profile na fleru lajka.art.

Prajeme príjemné pozeranie a predovšetkým, aby sa vám kabelka podľa tohoto návodu podarila!

 

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Záhumenní 22

747 21 Kravaře, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Dominika Kudělka, DiS.

správca webu

dominika.kudelka@stoklasa-sk.sk

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2019
- všetky práva vyhradené