e-shop Stoklasa.sk-sk

Aktuálne 290 návodov zadarmo

Aktuality

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná (29.03.2023)

Teplákovina bavlnená nepočesaná jednofarebná
Nepočesaná teplákovina pruží do šírky aj do dĺžky. Je vhodná na šitie pohodlných teplákov, mikín, viest alebo šiat. Hodí sa aj na čiapky, nákrčníky, kardigany a pod.
Viac...

Bavlnené vaflové piké zelenina (21.03.2023)

Bavlnené vaflové piké zelenina
Vaflové piké s motívom zeleniny je odolné, ľahko sa udržuje. Vďaka vaflovej štruktúre má vysokú savosť. Hodí sa na šitie utierok, uterákov, obrusov, behúňov aj prestieraní. Má dizajn s nekonečným vzorom.
Viac...

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g (14.03.2023)

Pletacia priadza Lada Luxus 100 g
Pletacia priadza Lada Luxus je príjemná na dotyk, neškriabe. Využijete ju na pletenie či háčkovanie svetríkov, viest, čiapok, rukavíc, šálov a pod.
Viac...

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm (08.03.2023)

Kovový / mosadzný zips šírka 6 mm dĺžka 65 cm
Zips s mosadznými zúbkami využijete na kabáty, bundy aj mikiny. Farba zúbkov a jazdca je zlatá.
Viac...

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20" (28.02.2023)

Gombík kvet s glitrami veľkosť 20"
Gombíky s kvetom zdobia efektné trblietavé glitre . Tie sú v gombíku zafixované, takže nehrozí, že opadajú. Gombíky využijete nielen na odevy, ale tiež nimi môžete skrášliť doplnky ako sú tašky, čiapky, rukavice a pod. Sú vhodné aj ako ozdoba na nalepenie na foto rámčeky, albumy, denníky, priania alebo pozvánky.
Viac...
Zobrazit i starší aktuality

Výroba kabelky

Návod na kabelku


Kabelka má jednoduchý strih, ktorý si môžete jednoducho upraviť do veľkosti, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Táto je široká približne 33 cm, vysoká 24 cm a hlboká 4 cm, popruh je dlhý 140 cm.
Kabelka je kufríkového tvaru a je vyztužená, preto sa hodí nie iba na bežné nosenie, ale tiež i ako aktovka na knihy či spisy, alebo ako obal na notebook.

Na kabelku bola zvolená tlmená farby - kabelka sa tak bude hodiť k viacerým oblečeniam a je i štýlovo neutrálna. Jednoducho si ju môžete oživiť napríklad peknou brošňou. Vaším farebným variantám sa však medze nekladú.

Pre tento návod sa použili hrubšie materiály (doporučujeme čierny dyftýn a šedú poťahovú látku žinylku s krátkym, jemným vlasom, na vnútornú časť hrubé plátno), stačilo preto len nie príliš hrubé vyztuženie vonkajšej časti kabelky. Ak použijete materiály tenšie, doporučujeme použiť hrušiu výztuž na vonkajšiu časť alebo stredne hrubú výztuž na vonkajšej i vnútornej časti kabelky. Používame radšej výztuž nenažehlovaciu, ktorú si na jednotlivé diely pred vlastným šitím najskôr po obvode prišijeme. Nehrozia tak žiadne faldičky, ako u výztuže prižehľovacej.


Strih

Najskôr si pripravíme strih. Je veľmi jednoduchý, hotový ho budeme mať za chvíľku.


Na telo kabelky si pripravíme papier o rozmeroch 33 cm x 24 cm, na klopu o rozmeroch 31 cm x 21 cm. Oba papiere preložíme na polovicu, aby sme mali obe strany rovnaké. Do spodného rohu naproti prehybu položíme dáku flaštičku o priemere približne 8 cm tak, aby sa jej okraj dotýkal hrán papiera, ako je vidieť na obrázku. Obkreslíme si rožok, ktorý za flaštičkou presahuje a odstrihneme ho. Ostatné časti kabelky si rozmeriame a nakreslíme priamo na látku.


Materiál

- hlavná látka (šedá) – 33 cm šírka 140 cm, doplnková látka (čierna) – 40 cm šírka 140 cm (ak použijete čiernu i na vnútornú časť klopy, na vnútornú časť klopy môžete ale použiť i zbytok z hlavnej látky, čiernej, potom bude stačiť len 20 cm šírky 140 cm)

- látka na vnútornú časť – 34 cm x 85 cm, na vnútrajšom kapsičky (použili sme bodkovanú tenkú látku) – 35 cm x 35 cm                                                
- výztuž – 33 cm x 110 cm (prípadne viac, ak budete dávať výztuž na vonkajšiu a aj na vnútornú časť)

- kúsok prižehľovacieho vlizelínu na spevnenie pod zámček, prižehľovací vlizelín na spevnenie popruhu, ak naň nepoužijete hrubú látku.
- asi 80 cm hladkého pevného motúza do paspulky

 

- zips dlhý asi 30 cm

- dva polokrúžky o vnútornom priemere 40 mm

- prievlačná spona

- dve karabinky o vnútornom priemere 38 mm

- aktovkový zámček

miesto tohoto typu zámku môžete použiť napr. i toto aktovkové zapínanie

- nite v potrebnej farbe


Ak použijete karabinky a sponu o inom priemere, musíte si upravit i potrebu materiálu na popruh. Šírku pruhu látky na popruh počítame tak, že vnútorný priemer, ktorý je u karabiniek vynásobíme štyrmi a odčítame niekoľko milimetrov (budeme ho skladať na štyrikrát a musíme počítať i s jeho hrúbkou). Na eshopu Stoklasa nakúpite mnoho potrebných polotovarov na výrobu kabeliek. Doporučujeme navštíviť našu sekciu Kovovej galantérie v oddelení Textilná galantéria. Nájdete tam potrebné karabinky, polokrúžky, zipsy alebo tiež vlizelín.
Ak si zvolíte vlastné rozmery kabelky, musíte ím uspôsobiť i potrebu materiálu.

 

Postup práce


•    Najskôr si ušijeme paspulku z čiernej látky. Do stroja nasadíme zipsovú pätku. Označíme si na jednom okraji vzdialenosť 75 cm.
•    Látku položíme úskou stranou nahor, rubom pred seba. Na jeden kraj položíme koniec motúzka a prehneme cezeň kraj látky tak, že presah látky za motúzkom bude 1 cm (= šírka, ktorú budeme počítať na švík).
•    Švíkom zašijeme motúzi do prehnutého okraju látky. Zvolíme radšej kratší steh. Zipsová pätka nám pomôže viesť švík tesne vedľa motúzika, ale tak, aby sme motúzik neprešili – motúzik bude vlastne tam, kde by pri našívaní zipsu boli jeho zúbky, len bude ukrytý v látke. Šijeme až k bodu, ktorý sme si označili.
•    Odstrihneme spodnú látku podľa vrchnej, to je 1 cm od švíku.

•    Až teraz si ustrihneme látku na popruh. Odmeriame si po celej šírke látky 14,5 cm (karabinky majú vnútorný priemer 3,8 cm: 4 x 3,8 = 15,2 cm -  niekoľko mm pre hrúbu látky) a pruh ustrihneme.
•    A máme látku tenšiu, ustrihneme i rovnaký pruh z prižehľovacieho vlizelínu a prižehlíme.
•    Pruh látky zložíme na polovicu rubom dovnútra a zažehlíme.
•    Pruh rozložíme, okraje prehneme ku stredu vyznačenému predchádzajúcim žehlením a opäť zažehlíme.
•    Zložíme opäť na polovicu a ešte jeden krát zažehlíme. Zažehlený popruh si zatial odložíme na stranu.

•    Nastríháme a pripravíme si látku na vonkajšiu časť kabelky. Podľa zhotoveného strihu si z hlavnej látky vystrihneme 2x telo kabelky. Kolom dookola pridáme 1 cm na švíky.
•    Podľa pripraveného strihu si vystrihneme 2x klopu kabelky. Kolom dookola pridáme 1 cm na švíky. Klopu môžeme ustrihnúť 2x z hlavnej látky alebo 1x z hlavnej a 1x z doplnkovej látky.
•    Ustrihneme si stredový pruh z hlavnej látky o rozmeroch 6,5 cm (šírka pruhu) x 85 cm (dĺžka pruhu – dĺžka nie je presná, upravíme si ju až pri šití).
•    Malým zástrihom si označíme stred hornej i spodnej hrany tela kabelky i klopy a stred stredového pruhu. Doporučujeme označiť si maličkým zástrihom i stred oblúčikov, pri šití nám budú tieto body pomáhať pri kontrole, či máme všetky diely správne na sebe.
•    Zo zbytku látky si ustrihneme dielik na pútka k popruhu o rozmere 8 cm x 16 cm.
•    Zoberieme si kúsok prižehľovacieho vlizelínu o rozmeroch asi 7 x 10 cm (tenší môžeme i dvojito) a prižehlíme ho na rub prednej hlavnej časti asi 3 cm od spodného okraja – spevní sa nám tak miesto, kam neskoršie pripevníme spodnú časť zámčeka na zapínanie.
•    Všetky štyri diely vonkajšej časti kabelky (= 2x telo kabelky, 1x klopa, 1x stredový pruh) položíme na výztuž a presne obstrihneme.
•    Dôkladne materiály vyžehlíme, výztuž prižehlíme (ak máme prižehlovaciu) alebo na kraji kolom dookola prišijeme (ak sme zvolili neprižehlovací).


•    Nastríháme si látku na vnútornú časť kabelky. Podľa zhotoveného strihu si ustrihneme z materiálu na vnútornú časť 2x telo kabelky s prídavkom 1 cm na švíky. Jeden diel ale ustrihneme o 1 cm vyššie, odmeriame si 6 cm od vrchu a rozstrihneme – sem potom všijeme zipsovú kapsu.
•    Odmeriame a ustrihneme si stredový pruh látky o rozmeroch 6,5 cm (šírka pruhu) x 85 cm (dĺžka pruhu – dĺža nie je presná, upravíme si ju až pri šití).
•    Z tenšieho materiálu (podšívkovina, dederon a pod.) si pripravíme štvorec o rozmeroch 35 x 35 cm na vnútrajšok kapsy.

•    Ušijeme si pútka. Zoberieme si dielik na pútka (8x16cm), okraje po dĺžke prehneme do stredu rubovej strany a zožehlíme, môžeme si zložený prúžok v kraji peošiť.
•    Prúžok rozstrihneme na polovicu. Na každú časť navliekneme polokrúžok.
•    Prúžok prehneme lícom navrch a pod polokrúžkom prešijeme, ako je zrejmé z obrázku.
•    Ak by sme sa rozhodli pre popruh neodopínací, bude nám stačiť jedno pútko a miesto polokrúžku môžeme použiť vsuvku o rovnakom vnútornom priemere.

•    U poskladaného pruhu na popruh musíme najskôr uzavrieť konce pruhu. Poskladaný koniec obrátime lícom na líc a asi ½ cm od kraja zošijeme.
•    Zastrihneme nepotrebnú látku a otočíme naspäť, takže líc bude nahor.
•    Rovnako uzavrieme i druhý koniec.
•    Ak budeme šiť popruh len predlžovací, ale neodopínací (to je bez karabiniek), uzatvoríme len jeden koniec.
•    Pruh si celý prešpendlíme a prešijeme kolom dookola asi 2 až 3 mm od okraja.

•    Na uzavrený koniec navliekneme prievlačnú sponu, koniec vytiahneme asi 3 cm a dôkladne prišijeme niekoľkými radami stehov tam a nazpäť.
•    U popruhu bez karabiniek navliekneme na voľný koniec popruhu pútko s polokrúžkom a voľný koniec pretiahneme sponou.

•    U popruhu odopínacieho navliekneme na voľný koniec popruhu karabinku a koniec pretiahneme sponou.
•    Na pretiahnutý koniec navlékneme druhú karabinku (obe budú na popruhu smerovať na rovnakú stranu) a koniec prišijeme rovnako ako sponu.

•    Na zadnom vnútornom diele vypracujeme najskôr veľkú zipovú kapsu. Zips si upravíme na potrebnú dĺžku našitím odstrižkov látky o veľkosti asi 3 x 5 cm.
•    Prvý odstrižok položíme lícom na líc na koniec, odkial sa zips otvára, odstrižok bude smerovať dovnútra zipsu. Prišijeme ho cez koniec zipsu, pretočíme na líc a ešte z líca prešijeme.
•    Rovnako našijeme i druhý odstrižok na druhý koniec zipsu tak, aby dĺžka zipsu s našitými odstrižkami bola rovnaká ako šírka dielu tam, kde budeme zips všívať. Zároveň si tým upravíme dĺžku zipsu, za švom prípadnú prebytočnú časť zipsu odstrihneme.
•    Nasadíme zipsovú pätku.
•    Upravený zips položíme lícom na líc na horný okraj spodnej časti rozstrihnutého zadného vnútorného dielu a prišijeme.


•    Priložíme okraj podšívky kapsy a prácu obrátime tak, aby sme videli na predchádzajúci švík.
•    Ďalším švíkom v mieste predchádzajúceho prišijeme.
•    Obrátime na líc, zažehlíme a z líca prešijeme asi 3 mm od zipsu.

•    Na druhý okraj zipsu našijeme spodný okraj druhej (hornej) časti rozstrihnutého dielu, prevrátime na líc a zožehlíme.
•    Zoberieme voľný spodný okraj kapsovej podšívky a podhrnieme ho tak, že bude asi 3 cm nad zipsom, a našpendlíme si ho.
•    Vymeníme zipsovú pätku za bežnú a jedným švíkom z lícovej strany zošijeme a prišijeme bočné strany a vrchnú stranu kapsy ako je zrejmé z obrázku.

•    Zostavíme si vnútornú časť kabelky tým, že si medzi predný a zadný diel všijeme diel stredný.
•    Najskôr našpendlíme stredný pruh na zadný diel s kapsou. Začneme špendliť od stredu a pokračujeme cez oblúčiky v rohoch nahore.
•    Podľa značiek (malých zástrihov) si skontrolujeme, či stredný diel napíname na oboch stranách rovnako. Nezabudnime tiež na to, že rovnaká dĺžka musí byť v mieste švíkov!! Preto sa nám bude zdať okraj látky v mieste oblúčkov nabraný a okraj stredného dielu akoby utiahnutý. Na oboch koncoch stredného dielu nám budú kúsky látky prebývať, pretože sme nemali pruh zastrihnutý presne, musí nám ale na oboch stranách prebývať rovnaký kúsok.
•    Zošijeme 1 cm od okraja všetky tri strany a odstrihneme prebytočné kúsky stredného dielu.
•    V mieste oblúčkou prebytočnú látku za švíkmi nastríháme.
•    Látku za švíkmi zažehlíme cez stredový pruh a z líca prešijeme, diel sa nám tým spevní.

•    Rovnako si našijeme na voľný okraj stredového dielu i predný diel vnútornej časti kabelky. Dole uprostred si ponecháme dostatočne veľký nezošitý otvor na konečné obrátenie kabelky na líc.

•    Na vonkajší diel klopy si najskôr našijeme na líc paspulku. Okraje paspulky sa budú kryť s okrajom vonkajšieho dielu. Švík musíme viesť presne vo švíku, ktorým sme zašívali do paspulky motúzik. Dbáme, aby sme mali paspulku všade rovnako napnutú. Mala by byť rovnako napnutá ako diel klopy, pri väčšom napnutí sa nám bude klopa na kraji ohýbať, pri menšom sa bude jej okraj vlniť. Pozor dáme v oblúčkoch, rovnaké napätie musí byť v mieste švíka nie na okraji.
•    Paspulku našijeme na tri strany, vrchný okraj zostane bez paspulky.
•    Na vonkajší diel s našitou paspulkou priložíme lícom na líc vnútorný diel.
•    Prácu obrátime, aby sme videli na predchádzajúci švík, urovnáme okraje a zošpendlíme.
•    Zošijeme, švík vedieme presne v mieste predcházajúceho švíku.
•    V oblúčkoch nastrihneme látku za švíkom, u hrubšej látky môžeme vystríhať malé klinky, aby nám tam látka po obrátení neprebývala a neprekážala.
•    Klopu obrátime na líc, starostlivo vymačkáme švík a zožehlíme.
•    Prešijeme si z líca horný nezošitý okraj, lépšie sa nám bude potom pracovať.

•    Na spodnom okraji klopy si nameriame stred a pripevníme vrchnú časť aktovkového zámčeku. Spôsob ich pripevnenia býva rôzny. U nášho stačilo vrchnú časť nasadiť a zamáčknúť. U niektorých je nutné zatĺcť nitky, u iných sú šrobky. Vždy musíme dbať o to, aby bolo pripevnenie pevné a aby sme zámček pri pripevňovaní nepoškodili. Ak napríklad budeme musieť na zamáčknutie použiť kladivko, potom len cez dáku pevnú hladkú dostičku, dostatočne obalenú látkou, aby sa pripevňovaná časť nedeformovala a nepoškriabala.

•    Vonkajšiu časť kabelky budeme zostavovať podobne ako vnútornú časť. Najskôr si ale našpendlíme a prišijeme stredný pruh na predný diel, pretože sa nám bude lepšie šiť – ndáka chybička sa nám môže prihodiť skôr na druhom prišívanom diele a ak to bude zadný, nebude to tak vidieť.
•    Zbytky za švíkom nezožehlíme na jednu stranu, ale rozžehlíme ich a z líca prešijeme (a tým je i prišijeme) okolo švíku z oboch strán, ako je zrejmé z obrázku.

•    Na zadný diel si položíme klopu, vonkajšia strana klopy bude na líci dielu, okraje budú ležať na sebe. Zošpendlíme a prišijeme asi  ¾ cm od okraja.
•    Na vrchné okraje stredného dielu si urovnáme pripravené pútka s polokrúžkami a tiež prišijeme.
•    Ak máme popruh bez karabiniek, našijeme na vrchný okraj stredného dielu priamo pripravený popruh – na jednu stranu koniec popruhu a na druhú stranu na popruh navlečené pútko s polokrúžkom či vsuvkou. Pred prišitím si dôkladne skontrolujeme, či nemáme popruh prekrútený alebo obrátený.


•    Teraz si musíme pripevniť druhú časť zámčeka. Je dobré si vonkajšiu časť kabelky niečim, aspom trošku vyplniť, aby získala približne správný tvar, na ktorom sa nám bude lepšie rozmeriavať správne umiestnenie spodnej časti zámčeka. Postačí nám k tomu dáka krabice alebo môžeme použiť i zmačkaný papier.
•    Spodná časť zámčeka i s nasadeným zabezpečujúcim plieškom pripneme na už upevnenú vrchnú časť na klope. Klopu prehneme do správnej polohy, dbáme na to, aby nebol nahrnutý vrchný okraj kabelky (mal by tam byť otvor široký približne 4 cm, čo je šírka pútok alebo popruhu), počítáme i s tým, že okraj budeme ešte zahýbať 1 cm dovnútra. Premeraním si skontrolujeme, či i spodná časť leží správne uprostred.
•    Označíme si správnu polohu zabezpečujúceho pliešku – ak to pôjde, môžeme ho obkresliť kriedou, ak nie, označíme si jeho polohu aspoň špendlíkmi.
•    Spodnú časť zámčeka odopneme, pliešok dáme dolu a na vyznačené miesto si položíme naspäť pliešok. Podľa neho si nakreslíme miesta, kde musíme prestrihnúť či prerezať dierky na nasadenie zámčeka. Zámčeky majú rôzne rozmiestnené nožičky, ktoré po nasadení ohneme. Každý preto musí pracovať podľa toho, ako sú nožičky na jeho zámčeku umiestnené.
•    Vytvoríme  naznačené otvory prerezaním, alebo prestrihnutím, (lepšie menšie, v látke sa roztiahnu), z vrchu nasadíme časť zámčeka, zo spodu krycí pliešok a starostlivo zahneme nožičky.

•    Konečne zostavíme kabelku dohromady. Vonkajšia časť nám zostala otočená na líc, vnútornú časť máme otočenú naruby.
•    Vonkajšiu časť vsunieme do vnútornej – lícové strany budú pri sebe, zipsová kapsa bude u klopy, teda po dokončení kabelky vo vnútri vzadu. Zasunieme i klopu a pútka (či popruh, ak máme popruh neodopínajúci).
•    Okraje starostlivo zrovnáme na seba a zošpendlíme.
•    Prešijeme 1 cm od okraja okolo dookola.

•    Otvorom, ktorý sme si ponechali dolu na vnútornej časti, otočíme celú kabelku na líc a skontrolujeme, či máme všetko správne ušité.
•    Z líca zašijeme otvor. Môžeme neviditeľným stehom ručne alebo úplne na  kraji na stroji.
•    Vnútornú časť vsunieme do vonkajšej časti a starostlivo urovnáme.
•    Horný okraj kabelky prešijeme kolom dookola 1 cm od okraja.
•    Kabelku máme hotovú, zbýva nám len pripnúť popruh.

Ak si k nej ušijete odopínací popruh, budete mať kabelku celkom variabilnú – popruh dáte dolu a môžete ju nosiť pod pažou alebo si uviažete na pútka zaujímavú šatku. Uviazať ho môžete nakrátko pre nosenieí v ruke alebo dlhšie na nosenie cez rameno. Dlhý popruh vám umožní i pohodlné nosenie kabelky cez prsia.

Autorkou návodu je pani Taťána Žejdlová.

Vložiť príspevok

O nás

Prevádzkovateľ portálu:

Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

Průmyslová 934/13

747 23 Bolatice, ČR

www.stoklasa-sk.sk

Kontakt

Eva Janečková

správca webu

eva.janeckova@stoklasa.cz

✿✿✿ Ďakujeme, že rešpektujete naše autorské práva a fotky alebo text využívate len s uverejnením zdroja.

Odporúčame

E-shop stoklasa-sk.sk je lídrom

v oblasti textilnej galantérie,

korálkov, komponentov,

svadobných dekorácií, módnych

doplnkov, ako sú šály, traky či

šátky, a bižutérie.

(c) Stoklasa textilní galanterie s.r.o.
2006 - 2023 - všetky práva vyhradené